İngiliz akademisyen Chris Stephenson sınır dışı edildi

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Yıllardır Türkiye'de yaşayan, dün adliyedeki güvenlik aramasında çantasından Nevruz kutlamaları davetiyesi çıkması ardından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan İngiliz akademisyen Chris Stephenson sınır dışı edildi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Stephenson, dün, gözaltına alınan üç akademisyene destek için gittiği adliyede gözaltına alınmıştı.

Stephenson adliyedeki güvenlik görevlilerinin arama sırasında çantasında Nevruz davetiyeleri bulduğunu bunun üzerine polisin kendisini gözaltına aldığını açıklamıştı.

İngiliz akademisyen daha sonra serbest bırakılmış ancak savcılığın sınır dışı edilmesi istemi üzerine İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne götürülmüştü.

Polis eşliğinde uçağa bindirildi

Stephenson, İstanbul İl Göç İdaresi'ndeki işlemlerinin ardından da sınır dışı edilmek üzere polis eşliğinde Atatürk Havalimanı'na getirildi.

Destek için bir grup da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne geldi.

Kalabalık buradan Stephenson'un eşini ve kızını da aynı uçağa uğurladı.

Stephenson Twitter'dan sınır dışı edildiğine dair bir mesaj paylaştı:

"Havaalanında sınır dışı ediliyorum. Yarın idari mahkemesine dönüşüm için başvurum yapılacak".

Telif hakkı Other

Chris Stephenson 25 yıldır Türkiye'de yaşıyordu.

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Barış İçin Akademisyenler inisiyatifinin 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı metnine imza atan ve geçen hafta, imza metni ardından yaşanan gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenleyen üç akademisyen, dün sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı.