Renzi'den AB-Türkiye anlaşmasında hak ve özgürlükler vurgusu

Telif hakkı AFP

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, AB'ye göçmen akınını durdurmak için Türkiye ile anlaşma yapılmasının doğru olduğunu ancak "insan hakları ve basın özgürlüğü" gibi temel ilkelerden vazgeçilmemesi gerektiğini söyledi.

İtalya'da siyaset dünyası ve medyada zaman zaman, insan hakları ve ifade özgürlüğüyle ilgili endişelere rağmen Türkiye'yle anlaşmaya varılmasına yönelik itirazlar dile getiriliyordu.

Muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi lideri Beppe Grillo 9 Mart'ta blog sitesinde yayımladığı yazıda, Türkiye'nin AB'ye "şantaj" yaptığını öne sürdü ve şöyle yazdı:

"Türkiye Avrupa'da değil. Temel hakların sürekli olarak ihlal edilmesi, basın özgürlüğüne yönelik faşist saldırılar, HDP'nin parti bürolarının yakılması, gösterilerin bastırılması, muhalif siyasetçilerin tutuklanması ve işkence görmesi, Twitter'ın bloke edilmesi ve ifade özgürlüğünün ihlali, Kürt köylerinin bombalanması, istikrar bozan saldırıların ardında gizli servislerin gölgesinin olması, Suriyeli Kürtleri zayıflatmak umuduyla Erdoğan'ın IŞİD'e karşı yumuşak davrandığı yönündeki şüpheler bunu gösteriyor. Böyle bir komşuya cüzdanınızı verir miydiniz?"

İtalya'nın en büyük işçi sendikaları Cgil, Cisl ve Uil de hafta başında ortak bir bildiri yayımlayarak AB ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasının sığınmacıların haklarını ihlal edeceğini vurguladı.

Sendikaların ortak açıklamasında ayrıca, "hükümeti işçiler, sendikalar, basın ve ifade özgürlüğü konusundaki insan haklarına saygı göstermeyen bir ülke" ile anlaşma yapılmasına karşı çıkılmıştı.

Anlaşmada 'basın özgürlüğü' maddesi istedi

Basında da zaman zaman Türkiye'deki basın özgürlüğünün durumu ve insan hakları ihlalleriyle ilgili endişeler vurgulanarak AB-Türkiye anlaşması tartışmaya açılıyordu.

Huffington Post'un İtalyanca edisyonunda 10 Mart'ta yayımlanan Angela Mauro imzalı bir haberde, Başbakan Renzi ve Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın bu anlaşmayı görüştükleri toplantıda "Ankara ile anlaşmaya son derece dikkatli ve temkinli yaklaşılmasının telkin edildiği" belirtildi. Haberde "Bunun nedenlerinden biri de Erdoğan'ın bir insan hakları savunucusu olmaması ve her geçen günü bunu daha fazla göstermesi" denildi. Aynı haberde, Renzi'nin Türkiye ile yapılacak anlaşmaya "basın özgürlüğü" ile ilgili bir madde de koyulmasını istediği belirtildi.

AB-Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasına nihai halinin verilmesi beklenen 17-18 Mart'taki AB zirvesi öncesinde parlamentoda konuşan Başbakan Matteo Renzi de Türkiye'deki insan hakları ve ifade özgürlüğüyle ilgili endişelere değindi.

Telif hakkı Reuters

Renzi, bugün Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada "AB ile Türkiye arasında anlaşma arayışında olmak doğrudur ama ne pahasına olursa olsun değil. Başta insan hakları ve basın özgürlüğü olmak üzere bizim için temel önemde olan ilkeler var" dedi.

Öte yandan Renzi, geçmişte de İtalyan hükümetlerinin "solcu ya da sağcı olmasından bağımsız olarak" Türkiye'nin AB üyeliği sürecini hep desteklediğini söyledi ancak başka bazı ülkelerin "alelacele bu süreci durdurduğu, şimdi ise yeniden başlamak istedikleri" eleştirisinde bulundu. İtalyan basını, Renzi'nin bu sözlerle Almanya'yı hedef aldığını yazdı.

"Avrupa Mars'a gidiyor ama Idomeni'de duruyor" Renzi, Avrupa'nın göçmen politikasını da eleştirerek "Avrupa Mars'a gidiyor, ancak Idomeni'de duruyor. Orada bir anne, yeni doğan bebeğini bir şişe suyla yıkamak zorunda kaldı, çünkü o bebek bizim göçmen kamplarımızdan birinde doğdu" diye konuştu.

Ancak Renzi'nin bu sözleri de muhalefetten tepki çekti. Aşırı sağcı Kuzey Ligi lideri Matteo Salvini, Temsilciler Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında "İtalya'nın şu anki sorunu, Türkiye ile anlaşmaktan bahseden Matteo Renzi'dir. Ancak bir deli Türkiye'ye para vermeyi sürdürmeyi ve Türkiye'nin AB'ye girmesine izin vermeyi düşünebilir" dedi.