'Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan edilecek'

Telif hakkı SEYIT EVRAN

Suriyeli bir Kürt yetkili, bugün ülkenin kuzeyinde "federal bir sistem" ilan edileceğini ve adının da Kuzey Suriye Federasyonu olacağını söyledi.

Reuters ajansının aktardığı açıklama Kobani bölgesi yönetiminin Dışişleri sözcüsü İdris Nassan'dan geldi.

Kobani, Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye ile sınır boyunda Kürtlerin denetiminde bulunan ve iki yıl önce "kanton" tarzı yönetimler oluşturulan bölgelerden biri.

Kürtlerin bölgede etkili örgütü Demokratik Birlik Partisi PYD ile müttefiklerinin oluşturduğu ittifak bu bölgede Cizire, Kobani ve Afrin olmak üzere üç kanton ilan etmişti.

İdris Nassan "federal sistem ilanının", "Kürtler ile müttefiklerinin bu bölgelerde oluşturduğu öz yönetimlerin çerçevesinin genişletilmesi" anlamına geleceğini söyledi.

Reuters'ın incelediği taslak belgelere göre, federal sistem konusunda önerilen model, demokratik bir öz yönetim ile yönetilen bölgelerin ekonomi, güvenlik ve savunma alanlarında kendi kararlarını almalarını öngörüyor.

'Suriye için de model'

Taslakta ana hatları çizilen siyasi modelin kuzeyde Haseke bölgesindeki Rimelan kasabasında toplanan kurucu bir meclis tarafından onaylanması bekleniyor.

Bu siyasi oluşumun ardındaki ana güç olan Kürt partisi PYD (Demokratik Birlik Partisi) yetkililerinden Nawaf Halil, Almanya'da AP'ye verdiği mülakatta, sadece bir Kürt bölgesi kurmayı amaçlamadıklarını oluşturulacak yapıda bölgede yaşayan Türkmen, Arap ve Kürtlerin temsil edileceklerini söyledi.

Halil federalizmin bütün Suriye için model teşkil edebileceğini söyledi.

PYD'nin liderliğindeki savunma güçleri YPG ve YPJ ile müttefikleri IŞİD güçlerini püskürterek kuzeydeki ilerlemesini geri çevirmeyi başarmışlardı.

Şu anda Suriye-Türkiye sınırının büyük bir kısmını YPG ile Arap, Süryani, Ezidi müttefiklerinden oluşan Suriye Demokratik Güçleri denetliyor.

Siyasi bir birliktelik de oluşturan bu ittifak hem Suriye hükümeti hem de onun İslamı muhalifleriyle arasına mesafe koyuyor.

Kurucu meclis toplandı

Suriye'nin kuzeyinde "federal sistem ilanı" kararını alması beklenen "Rojava ve Kuzey Suriye Kurucu Meclisi" bugün Suriye'nin kuzeyinde Haseke bölgesindeki Rimelan kasabasında 200 delegenin katılımı ile toplandı.

Telif hakkı SEYIT EVRAN

Fırat Haber Ajansının haberine göre, toplantıya Suriye'nin kuzeyinde Rojava adı verilen bölge içinde Kürtler ve müttefiklerinin ilan etmiş olduğu kantonların delegeleri ile "Kürt, Arap, Süryani, Asuri, Türkmen, Ermeni, Çeçen halklarının temsilcileri ve El-Şehba, Minbic ve Halep bölgelerinden 200 temsilci katıldı."

Oluşturulan kurucu mecliste 16 siyasi parti ve çeşitli sivil toplum örgütleri ile kadın ve gençlik örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu belirtiliyor.

Cenevre görüşmeleri

Bu arada Cenevre'deki Suriye barış görüşmeleri üçüncü gününe girerken müzakerelerin hız kazandığına dair belirtiler var.

Telif hakkı

Salı günü Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Staffan de Mistura, Rusya'nın Suriye'deki güçlerini kısmen çekeceğini açıklaması ardından görüşmelerin yeni bir iöme kazandığını söylemişti.

Dün muhalefet ile görüşen Mistura bugün Suriye hükümet heyetiyle ikinci toplantısını yapacak.

De Mistura iki taraf arasında yürüttüğü mekik diplomasisi ile barışın nasıl sağlanabileceği konusundaki farklı fikirlerin karşılıklı alışverişini sağlıyor.

Kerry Moskova'ya gidecek

Rusya'nın Suriye'deki güçlerini kısmen çekme kararı diplomatik cephede ABD Rusya diyaloğunu da derinleştirecek gibi görünüyor.

Telif hakkı AFP

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin gelecek hafta Suriye kriziyle ilgili görüşmeler yapmak üzere Moskova'ya gideceği açıklandı.

Kerry "Suriye'de dökülen kanı durdurmak için yıllardır ortaya çıkan en iyi fırsatı değerlendirmek için" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini söyledi.

İlgili haberler