Erdoğan: Terörle mücadelede yanımızdaki dost, karşımızdaki düşmandır

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Terörle mücadelede yanımızda olan dostumuzdur, karşımızda olan da düşmanımızdır" dedi ve 'Terörizm' tanımının yeniden ele alınması gerektiğini yineleyerek ceza kanunda düzenleme yapılması çağrısını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı sarayında 22. muhtarlar buluşmasında konuşan Erdoğan, "Masum hayatları yok eden eylemleri doğrudan ya da dolaylı yolla destekleyenlerin teröristlerden hiçbir farkı yoktur" dedi.

Meclis'te grubu bulunan Halkların Demokratik Partisi'ni (HDP) isim vermeden hedef alan Cumhurbaşkanı, "Dokunulmazlıklar konusunda parlamento adımını süratle atmalıdır. Bir kişi mi olsun iki kişi mi olsun bunları tartışamayız. Ortaya ilkeyi koymalıyız. Nedir bu ilke? Benim Kürt kardeşlerimi sokağa dökmek suretiyle 52 kişinin ölümüne yol açanlar yargılanmalı" dedi.

Erdoğan, Meclis'in dokunulmazlıkları kaldırarak 'görevini yerine getirmesi' gerektiğini ifade etti ve "Parlamento gerekli tavrı ortaya koymazsa, bu millet ve bu tarih bunun hesabını sorar. Şehitler hesabını sorar" diye konuştu.

5 HDP'li vekil için dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde hazırlanan fezlekeler geçen hafta Meclis Başkanlığı'na ulaşmıştı.

Image caption Dokunulmazlıklarının kaldırılması istenen HDP'liler Sırrı Süreyya Önder, Figen Yüksekdağ, Ertuğrul Kürkçü ve Selma Irmak.

'Mesele şahsım değil'

Cumhurbaşkanı, şahsına yönelik eleştirilere de tepki göstererek "Kandil'le dirsek teması içerisinde 'Tayyip Erdoğan gitsin' diyorlar ama mesele şahsım değil" dedi.

Erdoğan sözlerine "'Tayyip Erdoğan gitsin’ demek, vatanımızın tek olma anlayışı yıkılsın anlamına gelir. Meselenin şahsımla ilgili olmadığını, asıl hedefin milletimiz olduğunu çok iyi biliyorum" diye konuştu.

İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi dün PKK lideri Cemil Bayık'la Ankara saldırısından 4 gün önce yapılmış bir mülakatı manşetten vermişti.

Bayık röportajda "Erdoğan'ı ve AKP'yi devirmek istiyoruz" diyordu.

'Millet koalisyonu' vurgusu

Erdoğan konuşmasında tüm farklılıkların bir kenara bırakılarak birlik olunması gerektiğini de ifade etti.

"Teröre ve terör örgütlerine karşı diğer tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakmaya bir millet koalisyonuna ihtiyacımız vardır. Gelin bu birlikteliği şimdi sağlayalım, canımıza kastedenlerin üzerine birlikte gidelim" diye konuşan Erdoğan, bu koalisyon çağrısına HDP'yi dahil etmedi.

Erdoğan, "Terör örgütünün siyasi kolu olarak hareket eden partiyi meşru siyasi aktörler olarak görmüyorum. Dolayısıyla bu çağrım onlara değil" dedi.

İlgili haberler