İstanbul'da polis baskınları: 20 gözaltı

Telif hakkı AFP

Sabaha karşı İstanbul'da düzenlenen eş zamanlı baskınlarda 20 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında avukatların da olduğu belirtiliyor.

Anadolu Ajansı, terörle mücadele ekiplerinin sabaha karşı toplam 16 ilçede 32 farklı adrese operasyon düzenlediğini aktardı.

Bianet haber sitesinde Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi İrfan Arasan, Ayşe Acınıklı, Hüseyin Boğatekin, Şefik Çelik, Adem Çalışcı, Ayşe Başar, Tamer Doğan ve Ramazan Demir’in sabaha karşı gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Avukatlara gözaltı kararının gerekçesine dair bir açıklama yapılmadığı, soruşturmanın gizli tutulduğu ve sadece bir soruşturma numarasının ibraz edildiği de belirtiliyor.

Emniyetse operasyonların PKK'ya yönelik olduğunu açıkladı.

Fatih'te özel harekat destekli operasyon

Beyoğlu, Fatih, Avcılar ve Kadıköy'ü de kapsayan operasyonlara polis helikopterleri de hava desteği verdi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) ise Fatih'teki operasyonlara özel harekat polislerinin zırhlı araçlarla destek verdiğini aktardı.

13 Mart'ta Ankara'da gerçekleşen ve 37 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bombalı saldırının ardından Ankara'nın yanı sıra Adana, Eskişehir ve İstanbul'da düzenlenen baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ise Ankara saldırısının ertesi günü, sabaha karşı kuzey Irak'ta bulunan PKK hedeflerinin hava operasyonlarıyla vurulduğunu açıklamıştı.

Anadolu Ajansı, Kandil ve Gara'da düzenlenen hava operasyonlarında 45 PKK'lının öldürüldüğü haberini geçmişti.

Öte yandan İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi dün, Ankara saldırısından 4 gün önce PKK lideri Cemil Bayık'la yapılmış bir röportajı manşetten duyurmuştu.

Bayık röportajda "Erdoğan'ı ve AKP'yi devirmek istiyoruz" diyordu.

İlgili haberler