Cenevre barış görüşmelerine Şam heyetinden fren

Image caption Beşar el Caferi yüz yüze görüşme yapmayacaklarını söylüyor

Cenevre barış görüşmelerinin üçüncü gününde Suriye hükümeti heyeti muhalefetle yüzyüze görüşmeyi reddetti.

Muhalefet delegasyonu dün hükümetle yüzyüze görüşmeye hazır olduğunu söylemişti.

Fakat bugün Suriye hükümet heyetinin başı Beşar el Caferi BM özel temsilcisinin bu konudaki talebini ikinci kez reddetti.

Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Staffan de Mistura dün ana muhalefeti oluşturan şemsiye grubun temsilcileriyle yaptığı görüşmelerden sonra barış sürecinin yeni bir ivme kazandığını söylemişti.

De Mistura bunu üç faktörle açıkladı: Suriye'nin komşuları ve Avrupa'da ortaya çıkan mülteci krizi, Rusya'nın güçlerinin önemli bir kısmını Suriye'den çekme kararı ve IŞİD'in son kazanımları.

TIKLAYIN: Rusya Suriye'den gerçekten çekiliyor mu?

Şimdi hükümet heyetinin doğrudan görüşmeleri reddetmesi, başlangıçtaki iyimserliğe rağmen görüşmelerin zorlu geçeceğine işaret ediyor.

BBC'nin görüşmeleri izleyen muhabiri İmogen Foulkes, her ne kadar ortak bir karar olarak sunulduysa da Rusya'nın çekilme kararının Beşar Esad yönetimi için sürpriz olmuş gibi göründüğünü söylüyor ve Suriye heyetinin tutumunu buna bağlıyor.

Kuzeyde federasyon hazırlığı

Bu arada Cenevre görüşmelerine davet edilmeyen Suriyeli Kürtlerin en güçlü partisi PYD (Demokratik Birlik Partisi) ile farklı siyasi, etnik ve dini yapılardan müttefikleri bugün ülkenin kuzeyinde Rimelan kasabasında topladığı bir kurucu meclisle federasyon ilanına hazırlanıyor.

Telif hakkı SEYIT EVRAN

TIKLAYIN: 'Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan edilecek'

Silahlı güçleri YPG-YPJ ile Suriye ile Türkiye arasındaki sınırın önemli kısmını kontrolünde tutan PYD'den yetkililer, ilan edilecek federal sistemin, kuzeyde Rojava adı verilen bölgede yaşayan bütün etnik ve dini grupların temsiline dayalı olacağını söylüyorlar.