AB zirvesi: Türkiye ile anlaşma konusunda çelişkili açıklamalar

Telif hakkı Reuters
Image caption 7 Mart'ta yapılan toplantıda Türkiye'nin masaya getirdiği eylem planı tartışılmıştı.

Avrupa Birliği ve Türkiye mülteci krizini ele almak üzere Brüksel'de bir araya gelmeye hazırlanırken, bu konuda anlaşma sağlanıp sağlanamayacağı konusunda çelişkili görüşler dile getiriliyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, anlaşma için "daha halledilmesi gereken bir çok mesele olduğunu" söyleyerek konuya ihtiyatlı yaklaşırken, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker "bugün ya da yarın Türkiye ile anlaşma sağlanacağına oldukça emin" olduğunu ifade etti.

Juncker, "Türkiye ile yapacağımız düzenlemeler henüz tamamlanmış değil, ancak Avrupa hukuğuna ve Cenevre Sözleşmesi'ne uygun olacak" dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, anlaşma yapılabilmesi için "daha halledilmesi gereken bir çok mesele olduğunu" söyledi.

Tusk, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında bu konuda "ihtiyatlı bir iyimserlik" içinde olduğunu kaydetti, ancak "açık konuşmak gerekirse, iyimser olmaktan çok ihtiyatlıyım" diye devam etti.

Görüşmelerin güç bir aşamasına girildiğini söyleyen Tusk, önce varılacak olan anlaşmanın 28 üye ülkenin hepsinin de kabul edebileceği bir anlaşma olması gerektiğini kaydetti.

Tusk, anlaşmanın ayrıca AB hukuku ve uluslararası hukuka uygun olması gerektiğini ve son olarak da mülteci krizini çözmeye yardımcı olmasının şart olduğunu söyledi.

Telif hakkı AFP Getty Images

Türkiye güvenli ülke mi?

Birleşmiş Milletler'in göçmenlerin insan hakları konusundaki özel raportörü François Crepeau da BBC'ye göçmenlerin Türkiye'ye iade edilmesinin uluslararası hukuğa aykırı olabileceği konusundaki kaygılarını dile getirdi.

Crepeau, Türkiye'yi güvenli bir ülke olarak görmekte zorlandığını ve göçmenleri otomatik olarak Türkiye göndermenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olabileceğini söyledi.

Türkiye ile AB arasındaki ilke anlaşması, göçmenler konusunda atılacak adımlara karşılık olarak Türkiye'ye vize kolaylığı getirilmesini öngörüyordu.

Türkiye'nin istekleri

Ancak Brüksel'den bildiren muhabirimiz Chris Morris, anlaşmanın son taslağında Türkiye'nin isteklerinin yeterince güçlü bir şekilde telafuz edilmediğini belirtiyor.

Anlaşma taslağında Türkiye'nin AB üyeliğinin hızlandırılacağı yolunda bir garanti yok, bunun yerine mümkün olan en kısa zamanda müzakere hazırlıkları yapılması taahhüdü bulunuyor.

Nitekim Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye'nin AB üyeliğinin 'şu anda gündemde olmadığını' söyledi.

Schengen ülkelerine vizesiz seyahatin öngörüldüğü gibi Haziran ayında başlayabilmesi de Türkiye'nin AB'nin öne sürdüğü 72 koşula uymasına bağlı.

Son olarak Türkiye'deki Suriyeli göçmenler için yapılacak mali yardımın 6 milyar euro'ya çıkarılması da kesin değil. AB liderleri sadece yardımın ilk bölümü olumlu sonuç verirse bu konuyu değerlendirme sözü veriyorlar.

Brüksel'deki zirve iki gün sürecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu zirveye yarın katılacak.

İlgili haberler