AB liderleri Türkiye'yle anlaşma konusunda ihtiyatlı

Telif hakkı AFP Getty Images

Türkiye'yle prensipte üzerinde uzlaşılan göçmen anlaşmasına son halini vermek üzere bir araya gelen AB liderleri, bu konuda bir mutabakata varma konusunda bazı zorlukların bulunduğunu belirtiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel müzakerelerin "karmaşık" olacağını ancak gidilen yönün açık olduğunu söyledi.

Telif hakkı Axel Schmidt Getty

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, anlaşma için "daha halledilmesi gereken bir çok mesele olduğunu" söyleyerek konuya ihtiyatlı yaklaşırken, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker "bugün ya da yarın Türkiye ile anlaşma sağlanacağına oldukça emin" olduğunu ifade etti.

Litvanya Başnakanı Dalia Grybauskaite ise Avrupa'ya gelen mültecilerin Türkiye'ye geri iadesinin "uluslararası hukukun eşiğinde olduğunu" ve "uygulanmasının zor olduğunu" söyledi.

Belçika Başbakanı Charles Michel "şantaj gibi görünen müzakareleri" kabul etmeyeceğini belirtti.

Telif hakkı epa

Kıbrıs, anlaşmayı veto etme tehdidinde bulunurken İspanya Dışişleri Bakanı göçmenlerin toplu bir şekilde Türkiye'ye gönderilmesine karşı olduklarını söyledi.

Kendi tabiriyle İngiltere'nin AB içinde özel bir statüye sahip olmasına vurgu yapan İngiltere Devlet Başkanı David Cameron ise Türkiye'ye seyahat özgürlüğü sunmayacağını belirtti.

Davutoğlu: Türkiye'yi açık göçmen hapishanesi haline getirmeyiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel'e gitmeden önce Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi.

Telif hakkı AFP

Davutoğlu, "Yaptığımız teklifleri kendi aralarında değerlendiriyorlar. Türkiye, Avrupa ve mülteciler için iyi haberler çıkmasını ümit ediyorum" dedi.

Başbakan, "Türkiye'yi açık göçmen hapishanesi haline getirmeyiz" diye konuştu.

AB - Türkiye eylem planı

7 Mart'ta Türkiye'nin de katılımıyla gerçekleştirilen AB zirvesinde Türkiye'nin masaya getirdiği eylem planı ele alınmıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık ettiği Türkiye heyeti, Yunan adalarına ulaşan her bir göçmenin Türkiye'ye iadesini öngörüyor.

Telif hakkı AP

Bunun karşılığında, Türkiye'ye iade edilen her bir Suriyeli için AB'nin Türkiye'deki mülteci kamplarından birt kişiyi alması teklif ediliyor.

Ayrıca Türkiye'ye mültecilere yönelik programların ve projelerin desteklenmsi için AB'den 3 milyar euro destek verilmesi de plan kapsamında öngörülüyor.

Türkiye'nin ilave 3 milyar euro talep ettiği ve 3 yıl için toplam 6 milyar euroluk fonun AB tarafından tahsis edilmesini istediği belirtilse de, bu madde 7 Mart zirvesinin sonuç metnine girmemişti.

Yine Türkiye'nin önerdiği göçmen krizi eylem planı kapsamında Türk vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize muhafiyeti için takvimin Haziran 2016'ya çekilmesi ve AB üyelik sürecinin hızlandırılması da yer alıyordu.