ABD, Kuzey Suriye'de özerk Kürt bölgesine karşı

Telif hakkı DHA

Amerika Birleşik Devletleri, Kürtlerin Suriye'nin kuzeyinde özerk bölge ilan etmesine karşı çıktı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, "Suriye'de özerk ya da yarı özerk herhangi bir bölgeyi tanımayacağız" dedi.

Mark Toner, Suriye'nin toprak bütünlüğünden ve birliğinden yana olduklarını vurguladı.

Toner, herhangi bir özerk ya da yarı özerk bölge ilanının ise buna tehdit olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında böylesi bir oluşumu ancak Suriye'deki tüm kesimlerin onayı halinde kabul edebileceklerini belirtti.

Telif hakkı AFP

'Kuzey Suriye Federasyonu'

Suriye'deki Kürt siyasi oluşumu Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) yetkililerinden İdris Nassan dün Kürtlerin Suriye'nin özerk bölge ilan edileceğini söylemişti.

Aynı zamanda Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sözcüsü olan İdris Nassan, söz konusu bölgenin adının "Kuzey Suriye Federasyonu" olacağını açıklamıştı.

Telif hakkı AFP

Cenevre'de süren barış görüşmeleri sırasında Kürtlerin bu açıklamasını değerlendiren Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar el-Caferi de böylesi bir girişime kesinlikle karşı olduklarını söyledi.

Beşar el-Caferi, "Suriyeliler arasında ayrılık yaratmaya yatırım yapanlar, kesinlikle başarısız olacaklardır" dedi.

El-Caferi, Cenevre'deki görüşmelerin temel amacının da Suriye'nin birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması olduğunu vurguladı.

Bölge 3 kantona ayrılmıştı

PYD, Suriye'nin kuzeyinde iki yıl önce "Demokratik Özerk Yönetim" ilan etmiş; yoğunlukla Kürtlerin yaşadığı bölge Cizre, Kobani ve Afrin olmak üzere 3 kantona ayrılmıştı.

Telif hakkı Reuters

Partinin silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG) de, Özerk Yönetim'in savunma gücü olarak kabul edilmişti.

Kürtler, "Kuzey Suriye Federasyonu"nda Arapların ve Türkmenlerin de temsil edileceğini ve oluşumun bölgenin Suriye'nin diğer bölgeleri için de bir model teşkil edebileceğini söylüyor.

Türkiye de ilan edilmesi halinde söz konusu federasyonu tanımayacak.

Reuters ajansına konuşan fakat adı açıklanmayan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Suriye'nin ulusal bütünlüğünü savunduklarını ve tek taraflı federasyon ilanının geçerli olmayacağını belirtti.

İlgili haberler