'Trump'ın Başkanlık olasılığı en büyük 10 küresel risk arasında'

Telif hakkı AFP

ABD Başkanlık yarışında Cumhuriyetçilerin ön seçimlerinde liderliğini sürdüren milyarder işadamı Donald Trump'ın Başkan seçilme olasılığı, Economist dergisi tarafından en büyük 10 küresel riskten birisi olarak tanımlandı.

İngiltere'de yayınlanan derginin araştırma birimi Economist Intelligence Unit (EIU), Trump'ın Başkan seçilmesinin en önemli 5'inci küresel risk olduğunu belirtti.

Trump'ın küresel ekonomiyi sekteye uğratabileceğini söyleyen Economist, ABD'de siyasi istikrarsızlığın ortaya çıkabileceğini ve güvenlik risklerinin oluşabileceğini de vurguluyor.

Ancak EIU'nun seçim öngörüleri, Donald Trump'ın Cumhuriyetçilerin başkan adayı olsa dahi seçimi Demokratlara kaybedeceği yönünde.

Araştırma kapsamında Hillary Clinton ve Bernie Sanders arasında devam eden Demokrat başkan adaylığı yarışını Clinton'ın kazanacağı da öngörülüyor.

Economist Intelligence Unit'e göre en büyük 10 küresel risk
Risk puanı
Çin ekonomisinde ‘sert iniş’ 20
Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’ye müdahalesi sonrasında yeni bir soğuk savaş 16
Gelişen piyasalardaki kur dalgalanması nedeniyle özel sektör borç krizi 16
İç ve dış baskılar sonucu AB’nin parçalanmaya başlaması 15
Yunanistan’ın AB’den ayrılması ve Euro Bölgesi'nin dağılması 15
Donald Trump’ın ABD başkanlığına seçilmesi 12
‘Cihatçı terörün’ küresel ekonomiyi istikrarsızlaştırması 12
İngiltere’nin AB’den ayrılması 8
'Çin’in yayılmacılığının' Güney Çin Denizi’nde savaşa yol açması 8
Petrol sektörüne yatırımların azalmasıyla yeni bir petrol fiyatı şoku yaşanması 4

'Trump IŞİD'den daha riskli'

EIU'nun en önemli 10 küresel risk sıralamasının zirvesinde Çin ekonomisinin beklenenden daha hızlı yavaşilayarak 'sert bir iniş' yapması yer alıyor.

İkinci sıradaysa Rusya'yla yaşanabilecek yeni bir 'Soğuk Savaş' var.

Gelişen ülkelerdeki özel sektör borcunun bir krize yol açması riski ise üçüncü sırada.

Dördüncü ve beşinci sıralar ise AB odaklı. AB yapısının parçalanmaya başlaması ve Yunanistan'ın AB'den ayrılması küresel risk olarak görülüyor.

Trump'ın başkan seçilmesi ihtimali altıncı sırada yer alırken, IŞİD gibi cihatçı örgütlerin küresel ekonomiyi tehdit eder hale gelmeleri olasılığı yedinci sıraya konmuş.

Sekizinci sırada İngiltere'nin AB'den ayrılma olasılığı yer alırken dokuzuncu sırada Çin'in Güney Çin Denizi politikalarının sıcak çatışmalara yol açma riski, onuncu sırada ise petrol fiyatları yer alıyor.

İlgili haberler