Kılıçdaroğlu, AKP'yi 'teröre yardım ve yataklıkla' suçladı

Telif hakkı AFP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni oy uğruna PKK'ye yardım ve yataklık yapmakla suçladı.

Gazeteciler ve akademisyenlerin düşüncelerini açıkladıkları için soruşturmaya maruz kalmalarına tepki gösteren ana muhalefet lideri, ''Hitler faşizminden kaçan öğretim üyelerini kucaklayan Türkiye'den, kendi ülkesindeki akademisyenleri hapse atan bir Türkiye haline geldik'' dedi.

Kılıçdaroğlu, "Terör örgütleri büyük kentleri silah deposuna çevirirken hükümetin güvenlik güçlerine 'bunlara dokunmayın' talimatı verdiğini, bunun da vatana ihanet suçu olduğunu" söyledi.

AKP ve yöneticilerinin PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan için kullandıkları övgü ifadelerinden alıntılar aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Sadullah Ergin Adalet Bakanı, 'Öcalan bölgenin reel politiklerini iyi değerlendiriyor' diyor. Yiğit Bulut, jöleli, 'Abdullah Öcalan Türkiye'nin önünü açıyor.' AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, 'Öcalan dünyanın geleceğini iyi okuyor.' Mehmet Metiner, 'Öcalan Türkiye'nin demokrasisine katkı sağlıyor.' Efkan Ala, 'PKK ile AKP doğrudan görüşüyor.' Daha ne desin, yardım ve yataklıkta delil mi arıyorsunuz. Yalçın Akdoğan, 'Öcalan'ın olayları okuma tecrübesi var.'''

Ankara'da CHP Parti Meclisi toplantısı öncesindeki konuşan Kılıçdaroğlu, alıntılardan biri ''CHP'lilere ait olsaydı yer yerinden oynardı'' diye konuştu.

CHP lideri, Cumhuriyet savcılarını da harekete geçmeye çağırırken, ''İçinizde bir tane adam gibi adam, bir hukukçu, namuslu bir hukukçu, yürekli bir adam, çocuklarına iyi bir miras bırakacak cumhuriyet savcısı istiyorum. Yürekli, namuslu, cesur, anasından helal süt emmiş bir savcı istiyorum. Böyle bir rezaleti Türkiye Cumhuriyeti yaşamadı. Üç akademisyeni hapse atacaksın, bütün bu rezaletlere göz yumacaksın. Böyle bir şey olamaz'' dedi.

İlgili haberler