Tayland: Mücevher hırsızı bahçıvan keşiş oldu

Telif hakkı EPA
Image caption Keşiş olduktan sonra adını 'mücevher bilgesi' olarak değiştiren bahçıvan Suudi Arabistan ve Tayland arasında krize neden oldu (Fotoğraf: EPA Arşiv).

Suudi Arabistan'da yanında çalıştığı bir prensin sarayından 20 milyon dolar değerinde mücevher çalan Tayland'lı bahçıvan 'mavi mücevherin laneti'nden kurtulmak için keşiş oldu.

Hırsızlık olayı, 1989 yılından bu yana Suudi Arabistan ile Tayland arasındaki diplomatik krize neden oluyor.

50 karat ağırlığındaki mücevherler daha sonra Tayland polisi tarafından Suudi Arabistan'a iade edildi.

Ancak Suudi yetkililer, kendilerine teslim edilen mücevherlerin taklit olduğunu söylüyor.

Değerli taşların akıbeti belirsiz.

Taylandlı bahçıvan Kriangkrai Techamong, 1989 yılındaki olaydan sonra 'lanetlendiğini ve ailesinin üzerine acıların çöktüğünü' söyledi.

'Mücevher bilgesi'

Fransız Haber Ajansı AFP'ye göre, Techamong, Thai Rath gazetesine "Bitmeyen şanssızlıklarımın çaldığım Suudi mücevherinden kaynaklandığına eminim, bu yüzden hayatımın geri kalanını keşişliğe adayıp karmamı arındırmaya çalışacağım" dedi.

Yerel televizyon kanalları da, Techamong'u tapınağa gidenlerden sadaka alırken ve saçları kazınmış bir şekilde ayine giderken görüntüledi.

Tayland basını, yeni keşişin yeni isminin 'mücevher konusunda bilge kişi' anlamına geldiğini duyurdu.

Hırsızlık olayının ardından beş yıl hapse mahkum olan Techamong, hapse girmeden önce mücevherlerin çoğunu satmayı başarmıştı.

Suudi Arabistan, Tayland polisini soruşturmayı örtbas etmekle suçluyor.

Riyad'ın olayı soruşturmakla görevlendirdiği bir işadamı, Bangkok'ta üç Suudi diplomatın öldürülmesinden sonra ortadan kayboldu.

Söz konusu işadamının ölümüyle suçlanan ve aralarında üst düzey bir polis yetkilisinin de bulunduğu beş kişi son dakikada yargıcın değişmesinin ardından delil yetersizliğinden beraat etti.

Suudi Arabistan, hem hırsızlık hem cinayet olaylarının aydınlatılmamış olması nedeniyle Bangkok'a büyükelçi göndermiyor.