Suriyeli Kürtler federasyon ilan etti, Şam 'tanımıyoruz' dedi

Telif hakkı SEYIT EVRAN

Suriyeli Kürtlerin siyasi hareketi PYD öncülüğünde biraraya gelen ve Arap, Süryani ve Ezidi grupları da içeren kongre 'Kuzey Suriye Federasyonu'nun kuruluşunu ilan etti.

AFP'ye konuşan Kürt yetkililer, federal yapının oluşmasıyla Suriye'nin kuzeyindeki üç kantonun birleştirildiğini duyurdu.

Ancak Suriye hükümetinden gelen ilk açıklamalarda herhangi bir federal yapının tanınmayacağı ifade edildi.

Suriye devlet haber ajansına konuşan bir Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilisi açıklamanın herhangi bir yasal dayanağı olmadığını söyledi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Koalisyon da federal yapı açıklamasına karşı çıkarak "Herhangi bir özerk bölge oluşturma girişimi Suriye halkının iradesini hiçe saymaktır" dedi.

Türkiye: Tek taraflı adım atılamaz

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise "Türkiye Suriye'de yeni yapılanmalara ve oluşumlara karşı çıkıyor. Etnik temele dayalı tek taraflı adımlar atılamaz" dedi.

Aynı Türk yetkili, Suriye'nin geleceğine ülke halkının hep birlikte karar vermesi gerektiğini de ifade etti.

ABD de karşı çıkıyor

Dün Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke bölgesinin Rimelan kentinde toplanan kongrede ilan edilecek 'federal yapı' 200 delegenin katılımıyla görüşülmüştü.

Reuters'ın incelediği taslak belgelere göre, federal sistem konusunda önerilen model, demokratik bir öz yönetim ile yönetilen bölgelerin ekonomi, güvenlik ve savunma alanlarında kendi kararlarını almalarını öngörüyor.

Federal yapı ilanına ABD'den de itiraz geldi.

Dün akşam bir basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, "Suriye'de özerk ya da yarı özerk herhangi bir bölgeyi tanımayacağız" demişti.

Toner, Suriye'nin toprak bütünlüğünden ve birliğinden yana olduklarını vurgulayarak, herhangi bir özerk ya da yarı özerk bölge ilanının ise buna tehdit olduğunu ifade etmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında böylesi bir oluşumu ancak Suriye'deki tüm kesimlerin onayı halinde kabul edebileceklerini de kaydetmişti.

İlgili haberler