Brüksel baskınında Paris zanlısı Abdeslam'ın parmak izi bulundu

Telif hakkı AFP

Belçika polisinin hafta başında Brüksel'de operasyon düzenlediği apartman dairesinde Paris saldırılarının firari zanlısı Salah Abdeslam'a ait parmak izinin bulunduğu bildirildi.

Abdeslam'ın, bir kişinin öldüğü polis operasyonu sırasında çatıya çıkarak kaçmayı başardığı belirtiliyor.

Brüksel Federal Savcılığı, parmak izinin Vorst semtinde polisin operasyon düzenlediği apartman dairesindeki bir bardakta tespit edildiğini açıkladı.

Belçika basınına göre, daireye girmek isteyen polis ekiplerine içeriden ateş açılması üzerine çıkan çatışmada IŞİD sempatizanı olduğu belirtilen 35 yaşındaki Cezayir asıllı bir kişi güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

Belçika Televizyonu, çatışma sırasında Salah Abdeslam ve arkadaşının çatıya çıkarak kaçmayı başardıklarını duyurdu.

Polis, operasyon öncesi binada Abdeslam'ın bulunduğuna ilişkin bilgiye sahip olmadığını söylüyor.

Telif hakkı Policia de Francia

Olay sırasında polise ateş açılan silahın, operasyon sonrası yapılan aramada bulunamadığı da Belçika basınındaki ayrıntılar arasında.

Polis, silahın halen Abdeslam ve arkadaşında olduğunu düşünüyor.

Abdeslam'ın, 13 Kasım'da gerçekleştirilen ve 127 kişinin öldüğü Paris saldırılarının planlayıcılarından birisi olduğu düşünülüyor.

Polise göre, saldırganlar olay yerine Abdeslam tarafından götürüldü.

Salah Abdeslam'ın Paris'teki canlı bomba eylemini gerçekleştirenlerden birisi olan kardeşi Brahim Abdeslam ise, Brüksel Zaventem'deki bir mezarlığa gömüldü.

Geçen Perşembe günü yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen cenaze törenine Abdeslam'ın ailesi ve yakınları katıldı.

Mezarlıkta, Müslüman, Yahudi, Hıristiyan ve inançsızlara ait mezarlar bulunuyor.

İlgili haberler