Obama: Küba'ya değişim gelecek

Telif hakkı Getty

88 yıldır Küba'yı ziyaret eden görevdeki ilk ABD Başkanı olan Barack Obama, gezisinin ikinci gününde Küba Devlet Başkanı Raul Castro'yla bir araya geldi.

İki lider başkent Havana'daki Devrim Sarayı'nda görüşüyor.

Obama görüşme öncesi, Küba'nın bağımsızlık kahramanı Jose Marti'nin Devrim Meydanı'ndaki anıtını ziyaret etti.

Çelenklerin bırakıldığı törende hem Küba hem de ABD ulusal marşları çalındı.

Obama, "Küba'ya değişim gelecek ve sanıyorum Raul Castro bunu anlıyor" dedi.

ABD Başkanı Küba'ya inişinin ardından attığı Tweet'te "Küba halkıyla buluşmayı ve onları bizzat dinlemeyi iple çekiyorum" demişti.-

Fidel Castro'yla görüşmesi beklenmiyor

ABD Başkanı'nın eski Devlet Başkanı Fidel Castro'yu ziyaret etmesi beklenmiyor.

Barack Obama-Raul Castro ikilisinin gündeminde ise 2014'ün sonunda normalleşme sürecini başlattıkları ABD-Küba ilişkilerinin daha iyi bir noktaya taşınması olacak.

Telif hakkı AFP
Image caption Havana'nın Devrim Meydanı'nda asılı posterlerde 'Yaşasın Özgür Küba' yazıyor. Ülkede kullanılan arabaların büyük kısmı ekonomik ambargonun sürmesi nedeniyle eski model.

Obama'nın Küba ziyaretinin, normalleşme sürecine giren ikili ilişkileri daha da iyi bir noktaya getirmesi ümit ediliyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Obama ve eşi Havana'daki ABD büyükelçiliğini ziyaret etti.
Telif hakkı Reuters
Telif hakkı AFP
Image caption Obama'nın gelişinden bir gün önce Havana'da düzenlenen protesto gösterilerinde kendilerini 'Beyazlı Hanımlar' olarak adlandıran gruptan gözaltına alınan kadınlar oldu.

Protestolar ve gözaltılar

ABD Başkanı Obama'nın ziyareti sırasında Havana'da protesto olayları da yaşandı.

Küba'da tutuklu siyasi mahkumların serbest bırakılması için gösteri yapan gruplara polis müdahale etti ve bazı göstericiler gözaltına alındı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Küba'ya giden turistler, Havana'da duvarlara asılan ve Obama ile Castro'yu yan yana betimleyen afişlerin önünde poz verip hatıra fotoğrafları çektiriyor. Afişlerde "Küba'ya hoşgeldiniz" yazısı var.

BBC'nin Amerika Editörü Jon Sopel, herşetye karşın ziyaretin büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ediyor ve "Bundan sadece 18 ay önce bir ABD Başkanı'nın Küba topraklarına ayak basması hayal dahi edilemezdi" diyor.

Beyaz Saray, Obama'nın Küba'daki muhalif gruplarla da görüşeceğini açıkladı.

ABD ve Küba

54 yıl

önce ABD ekonomik ambargo uygulamaya başladı

1,1 trilyon $

ambargonun Küba'ya maliyeti

  • ABD'ye maliyeti: Yılda 1,2 milyar $

  • 1960'tan bu yana görev yapan ABD Başkanı: 11

  • 1960'tan bu yana Küba'daki devlet başkanları 3

GETTY

Ekonomik ambargo sürüyor

Her ne kadar Obama'nın ziyareti önemli bir adım olsa da iki ülke arasındaki ilişkilerin hala tam anlamıyla normalleşmediğine dikkat çekiliyor.

ABD'nin 54 yıldır Küba'ya uyguladığı ekonomik ambargo sürüyor. Ambargonun kaldırılması ancak Kongre'deki oylamada kabul görürse mümkün olacak.

Küba ise ABD'nin Guantanamo Körfezi'ndeki deniz üssünü toprak işgali olarak görüyor.

Aralık 2014'ten bu yana ilişkileri normalleştirmeye çalışan Barack Obama ve Raul Castro, telekomünikasyon alanında işbirliğinin önünü açmış ve ilk kez iki ülke arasında tarifeli yolcu uçağı seferlerinin başlamasını sağlamışlardı.

İlgili haberler