Diyarbakır: Nevruz’da çözüm sürecine dönüş çağrısı

Telif hakkı GETTY

Diyarbakır'da düzenlenen Nevruz kutlamalarında yapılan konuşmalarda 'çözüm sürecinin yeniden başlatılması' çağrıları öne çıktı.

DTK (Demokratik Toplum Kongresi) tarafından Bağlar ilçesinde düzenlenen kutlamalara on binlerce kişi katıldı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı kutlamalar kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve çözüm süreci sırasında İmralı adasına giden heyette yer alan HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder de birer konuşma yaptı.

Demirtaş: Masaya dönülsün, sürece önderlik etmeye hazırız

Selahattin Demirtaş yeniden başlayacak bir süreçte rol almaya hazır olduklarına vurgu yaptı:

"Kürt halkının ve haklarının inkârı üzerinden ve bunun bir tehdit görülmesi üzerinden barış süreci yürütemeyiz. Şeffaf bir müzakere sürecine ihtiyacımız var.

Telif hakkı HATICE KAMER

"Demokratik siyasetin alanını genişletmeliyiz. Bizler, HDP olarak yeniden çözüm masasına dönülmesi, bu kinin halklarımızı hedef almadan sonlanması için çağrı yapıyoruz. Buna önderlik etmeye hazırız."

Önder: İmralı'nın yolunu açın, bir haftada ülkemizin çehresini değiştirelim

Sırrı Süreyya Önder ise yeniden bir sürecin başlaması durumunda 'çatışmaların bir hafta içinde duracağını' söyledi.

Çözüm sürecinin sona ermesinden ve ortadaki çatışma ortamından hükümeti sorumlu tutan Önder, hükümete çağrı yaptı:

"Açın İmralı yolunu, müzakereler nerede kalmışsa oradan devam ederek bir haftada ülkemizin çehresini değiştirelim.

"Her türlü hukuki, cezai, yasal, insani ne tür vebali varsa biz üzerimize almaya hazırız. Bunun için size son derece önemli bir çağrı yapıyoruz.

"Evladının yolunu gözleyen Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap, Ermeni bütün annelere burada taahhüt ediyorum ki çağrımıza cevap verilirse 1 hafta içerisinde barışı sağlarız. 8. gün olursa beni Diyarbakır Meydanı'nda çarmıha gerin."

Kutlama programı kapsamında konuşmaların ardından bazı müzik grupları sahneye çıktı.

Kentte ve bölgede çatışmaların devam ettiği bir dönemde gerçekleştirilen Diyarbakır Nevruz kutlamaları önceki yıllara kıyasla daha az katılımlı geçti.

Müzakerelere dönme çağrıları alanda nasıl karşılandı?

Kutlama alanında BBC Türkçe'ye konuşan katılımcılar, çağrıları olumlu bulduklarını ifade etti.

Saat 09:00'dan beri alanda olduğunu söyleyen Abdurrahman Barış, 'çağrıyı olumlu karşıladığını' belirtti ve 'umutlu olmak gerektiğini' söyledi.

Telif hakkı HATICE KAMER

Soyadını vermek istemeyen Mehmet, "Barış ve çözüm için çok pozitif bir konuşmaydı" dedi ve ekledi:

"Ben (Demirtaş) daha sert konuşacak diye bekliyordum. Halk çok bedel ödedi ve dürüst olayım, HDP'den böyle ılımlı bir konuşma beklemiyordum. Savaşmak kolay ama barış zor. Onlar bu zora hazırız diyor. Halk dünden hazır. Halk da barış istiyor."

Öğlene doğru Lice'den geldiğini söyleyen Recep, çağrıyı olumlu bulduğunu ancak ama hükümetin cevabının olumsuz olacağına inandığını belirtti.

Geliniyle alanda bulunan Ziynet ise çağrıyı desteklediğini söyledi ancak barışı siyasilerden ziyade Allah'tan beklediğini ekledi.

BBC Türkçe'ye görüş bildiren birçok kişi, hükümetin çağrıya olumlu yaklaşacağını düşünmediğini belirtti.

Bağlar'daki yasak kaldırıldı

Bu arada kutlamaların yapıldığı Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi'nde ise 15 Mart'tan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı saat 06.00'dan itibaren kaldırıldı.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Sokağa çıkma yasağı, güvenlik güçlerince icra edilen operasyonun amacına ulaşması, alanın terör örgütü mensuplarından temizlenmesi barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması, tuzaklanmış patlayıcıların imha edilmesi, kamu düzen ve güvenliğinin tekrar sağlanması nedeni ile 21 Mart 2016 Pazartesi günü saat 06.00 itibari ile kaldırılmıştır" ifadesine yer verildi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Bağlar'da yürütülen operasyonlar hakkında yaptığı açıklamada ise 1 polisin hayatını kaybettiğini, 16 polisin de yaralandığını açıkladı.

İlgili haberler