Suriye'den 117 IŞİD'li Belçika'ya döndü

Telif hakkı AFP

Bu sabah iki ayrı bölgede saldırıların yaşandığı Brüksel, aynı zamanda Suriye'den dönen cihatçıların da yoğun olarak bulunduğu bir kent.

Belçika İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, Şubat ayı başı itibariyle Suriye'deki çatışmalara katılan 117 cihatçı Belçika'ya döndü.

Belçika istihbaratı, kısa süre önce Suriye bağlantılı cihatçıların saldırı hazırlığında olduğunu açıklamıştı.

Bunlardan 59'unun Brüksel'de yaşadığı belirlendi.

Brüksel'de cihatçıların en yoğun olduğu yer ise, en yoksul semtlerden biri olan ve nüfusunun yarıya yakını Fas kökenli göçmenlerden oluşan Molenbeek.

Paris saldırılarının zanlısı olarak aranan Salah Abdeslam da, Cuma günü Molenbeek'de yakalanmıştı.

Paris saldırılarına karışan diğer isimlerin de Molenbeek bağlantılı olduğu belirlenmişti.

'269 cihatçı Suriye'de'

İçişleri Bakanı Jan Jambon, Yeni Flaman İttifakı (N-VA) Milletvekili Koen Metsu'nun sorusu üzerine, ülke genelinde Suriye'den dönme 451 savaşçı olduğunu söyledi. Bunlardan 197'si Brüksel kökenli.

Belçikalı bakana göre, bunlar kendi aralarında, "Suriye'de olanlar, gitmek için yola çıkanlar, geri dönenler ve gitmeyi beceremeyenler" diye dörde ayrılıyor.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre halen 269 cihatçı Suriye'de.

Bakan Jambon, Brüksel'deki Molenbeek semtinde 47, Schaarbeek'te 31, Vilvoorde'de de 27 Suriye savaşcısının bulunduğunu belirtti.

Dönenlere nasıl muamele ediliyor?

Belçika basınına göre Suriye'den dönenlerin büyük bölümü tutuksuz yargılanıyor.

Belçika yasaları gereği mahkemeler çoğunlukla bu tür suçlard tutuksuz yargılama kararı veriyor. Bu da tartışmalara yol açıyor.

Belçika'daki çok başlı yapı nedeniyle, yargı ve güvenlik konusunda farklı uygulamalar da gündeme geliyor.

Federal hükümetin dışında, her eyalet de kendi hukukunu uyguluyor.

Fransız hükümeti, geçen hafta özellikle Paris saldırılarına karışan Belçika vatandaşlarının rahat hareket etmesini eleştirmiş, Belçika'nın ciddi bir hukuk ve güvenlik devrimine ihtiyaç duyduğunu savunmuştu.

Brüksel mahkemesinin, 3 kez Suriye'ye gitmek isterken yakalanan 15 yaşındaki bir cihatçıyı serbest bırakması, hükümet kanadının da eleştirilerine neden olmuştu.

Vilvoorde kentinde de mahkeme Suriye'den dönen bir kişiye, hapis yerine evde elektronik kelepçe cezası verdi. Ancak bir süre sonra bu kişinin kaybolduğu ortaya çıktı.

Belçika, nüfus oranı açısından Suriye'ye en fazla cihatçı gönderen Avrupa ülkelerinin başında geliyor.

İlgili haberler