BM, Yunan göçmen merkezlerinden çekiliyor

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Yunan adalarındaki göçmen merkezlerinde çalışan personelini geri çekme kararı aldı.

UNHCR açıklamasında, kurumun bundan böyle adalara gelen göçmenlerin kayıt altına alınması işlemlerine yardımcı olmayacağı belirtildi.

Kararın Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında imzalanan ve 20 Mart'ta yürürlüğe giren göçmen anlaşmasına tepki olarak alındığı sanılıyor.

UNHCR, anlaşmanın aceleye getirildiğini söylemiş ve yasal altyapısının sorunlu olduğu konusunda Brüksel'i uyarmıştı.

'Zorla alıkoyuluyorlar'

Birçok Yunan adasında göçmenlerin rızaları dışında mülteci merkezlerine yerleştirildiğini söyleyen kuruluş, göçmenlerin nakil işlemlerine yardım etmeyeceğini açıkladı.

UNHCR, Yunanistan'daki göçmenlere danışmanlık hizmetlerini ise sürdürecek.

AB ve Türkiye arasında varılan anlaşma, Yunan adalarına gelen her bir göçmenin dosyasının tek tek ele alınması şartını koşuyor ve bu sürece UNHCR'ı da dahil ediyordu.

Ancak Cenevre merkezli kuruluştan yapılan açıklamada, anlaşma metnine dahil edilmesine karşın UNHCRE'ın görüşünün alınmadığını ifade etti.

'Gözaltı tesisleri'

Telif hakkı AFP

Yine anlaşma kapsamında göçmenlerin dosyaları incelemeye konana kadar, Yunan adalarına gelenlerin göçmen merkezlerinde tutulmasını öngörüyor.

UNHCR sözcüsü Melissa Fleming, "Yeni düzenlemelerle bu merkezler gözaltı tesislerine dönüştürüldü" dedi.

UNHCR'ın zorunlu gözaltı uygulamasına karşı olduğunu hatırlatan Fleming sözlerine "Bu merkezlerdeki faaliyetlerimizi kısmen durdurduk" dedi.

MSF Midilli'den çekildi

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar da (MSF), Midilli Adası'ndaki bir göçmen merkezinden çekilme kararı aldı.

MSF açıklamasında karara gerekçe olarak "AB - Türkiye anlaşması göçmen merkezlerini sınır dışı etme merkezlerine dönüştürüyor" dendi.

MSF'nin Yunanistan bürosunun Twitter hesabından gönderilen mesajda da "Eğer bu merkezde çalışmaya devam etseydik insanlık dışı olarak gördüğümüz bir uygulamanın parçası olacaktık" yorumu yapıldı.

İlgili haberler