Obama ile Castro insan hakları konusunda atıştı

Telif hakkı AP

ABD Başkanı Barack Obama ile Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ortak basın toplantılarında Guantanamo cezaevi ve siyasi tutukluların da dahil olduğu insan hakları konularında atıştı.

88 yıldır Küba'yı ziyaret eden görevdeki ilk başkan olan Obama dün Havana'da Castro ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Castro toplantıda gündeme gelen Küba'daki siyasi tutuklular konusunda "Ona liste verilirse tutukluları bu gece serbest bırakacağını" söyledi.

Basın toplantısında Castro, Küba ile ticarette ABD ambargosunun kalkması ve Guantanamo cezaevinin kapanması gerektiğini söyledi.

Obama ambargonun kaldırılacağını söyleyerek "Küba'nın kaderi ABD ya da başka bir ülke tarafından değil sadece Kübalılar tarafından belirlenecek" dedi.

Castro toplantı öncesinde Küba'nın insan hakları karnesini savunarak ABD'ye işaret etmişti.

Basın toplantısını bitirdi

Castro "Biz insan haklarını savunuyoruz. Bize göre sivil , siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar ayrılamaz, birbirine bağlıdır ve evrenseldir" dedi.

Küba lideri "Aslında biz bir hükümetin halkın sağlık sisteminden yararlanma, eğitim, sosyal güvenlik, gıda tedariği ve gelişim gibi haklarını savunmamasını anlaşılmaz buluyoruz" dedi.

Telif hakkı Reuters

Basın toplantısında gazetecilerin siyasi tutuklularla ilgili sorularından rahatsız olan Castro bu soruları "kibar değil" diye niteledi ve basın toplantısını "Sanırım artık yeter" diyerek bitirdi.

Basın toplantısına katılan gazeteciler toplantının "gergin" geçtiğini söylediler.

Daha sonra Obama, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada Küba'ya ticaret ambargosunun ülkenin insan hakları konusunda atacağı adımlara bağlı olacağını söyledi.

Barack ve Michelle Obama çifti daha sonra resmi akşam yemeğine katıldılar.

Yemek sonrasında garsonlar davetlilere Küba purosu ikram etti.

İlgili haberler