Brüksel saldırısı: Ölü sayısı artabilir

Telif hakkı Reuters

Belçikalı yetkililer 22 Mart'ta gerçekleşen ve 31 kişinin ölümüne yol açan saldırılarda yaklaşık 300 kişinin de yaralandığını,60'ın üzerinde ağır yaralı bulunduğunu aktardı.

Belçika Sağlık Bakanı Maggie de Block, ağır yaralı sayısının 61 olduğunu söylerken, ölü sayısının artabileceği konusunda uyardı.

Kimlikleri verilmeyen 4 yaralının hala komada olduğu da açıklandı.

Sağlık Bakanı de Block, 300 yaralının 40 farklı ülkeden olduğunu belirtti ve 150 kişinin hala hastanelerde tedavi edildiğini de söyledi.

Yaralıların büyük kısmında yanıkların bulunduğu ve parça tesirli bombanın etkisiyle şarapnel yaralanmalarının yaşandığı da ifade edildi.

Dün Belçika kralı ve kraliçesi önce saldırıların yaşandığı havalimanını ziyaret etmiş ardından da hastanede tedavi gören yaralılarla biraraya gelmişti.

AB'den acil toplantı

Telif hakkı AFP

Belçika savcılığı havalimanındaki saldırıları gerçekleştirenlerden ikisinin kimliğini açıklamış ve Brahim ile Khalid El Bakraoui kardeşlerin üzerlerindeki bomba düzeneğini patlattığını açıklamıştı.

Brahim'in Zaventem havalimanında, Khalid'in ise Maelbeek metro istasyonunda saldırı düzenlediği belirtildi.

Belçika savcılığının paylaştığı güvenlik kamerası görüntülerinde Brahim ortadaki siyah kazaklı kişi olarak teşhis edildi.

Fotoğrafın sağındaki beyaz ceketli ve şapkalı kişinin ise IŞİD'in bomba yapım uzmanlarından Najif Laachraoui olduğu ve saldırının ardından kaçtığı tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği İçişleri bakanları bugün olağanüstü bir toplantı gerçekleştirerek Avrupa genelinde artan saldırı tehditlerine karşı alınabilecek tedbirleri görüşecek.

İlgili haberler