Belçika: İki saldırganın kimlikleri belli, zanlı Laachraoui aranıyor

Telif hakkı Belgian Police

Belçika Federal Savcısı Frederic Van Leeuw, dün Brüksel'de intihar saldırısı düzenleyen üç eylemciden ikisinin kimliğini kamuoyuna açıkladı, zanlılarından Najif Laachraoui'nin ise hala arandığını söyledi.

Belçika medyasında daha önce Laachraoui'nin yakalandığı yönünde haberler çıktı. Ancak daha sonra yakalanan kişinin Laachraoui olmadığı tespit edildi.

Yetkililer Laachraoui'nin, 13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü Paris saldırılarının baş zanlısı olan ve Cuma günü yakalanan Salah Abdeslam ile birlikte Eylül ayında Macaristan'a gittiğini söylüyor.

18 Mayıs 1991 doğumlu olan ve 2013 yılında Suriye'ye gittiğinden bu yana polis tarafından aranan Laachraoui'nin, Abdeslam ile yolculuk ederken Soufiane Kayal adına düzenlenmiş sahte kimlik taşıdığı belirlendi.

Saldırganlardan ikisi El Bakraoui kardeşler

Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyen Savcı Van Leeuw ise saldırganlardan ikisinin Brahim ve Khalid El Bakraoui kardeşler olduğunu açıkladı.

Telif hakkı AFP

Van Leeuw, Brahim El Bakraoui'nin Zaventem Havaalanı'nda, kardeşi Khalid El Bakraoui'nin de Maelbeek metro istasyonunda saldırı düzenlediğini söyledi.

Belçika televizyon kanalı RTBF, Khalid El Bakraoui'nin 2011'de araba çalmaktan beş yıl hapis cezasına çarptırıldığını, kardeşi Brahim'in de Ekim 2010'da polise ateş açmaktan ceza aldığını bildirdi.

Polis Brahim El Bakraoui'nin vasiyetini de buldu. Saldırgan vasiyetinde sadece, "yaşamını bir polis hücresinde sürdürmek istemediğini" yazmış.

Havaalanında saldırı düzenleyen ve ölen diğer saldırganın kimliği ise henüz tespit edilemedi.

Savcı Van Leeuw ise saldırılarda 31 kişinin öldüğünü, 261 kişinin de yaralandığını söyledi.

Telif hakkı Reuters

Belçika yasta

IŞİD'in üstlendiği saldırılar sonrası Belçika'da dün üç gün ulusal yas ilan edilmişti.

Ülkede "terör alarmı" en üst düzeyde.

Bugün yerel saatle 12.00'de ise saldırılarda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Telif hakkı Getty

Brüksel merkezinde borsa binası önünde toplanan çok sayıda kişi, kaldırımlara dayanışma mesajları yazdı, ölenler anısına mumlar ve çiçekler bıraktı.

AB binasındaki anma törenine ise Belçika Kralı Philippe, Başbakan Charles Michel ve AB yetkililer de katıldı.

Brüksel'in Anderlecht mahallesinde operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri en az bir kişiyi gözaltına aldı.

Telif hakkı Reuters

Saldırı düzenlenen yerlerden Zaventem Havaalanı bugün ve yarın kapalı olacak.

Dünkü saldırılar sonrası Salı günü Brüksel'de oynanması planlanan Belçika ile Portekiz arasındaki hazırlık maçı ise Portekiz'in Leiria kentine alındı.

İlgili haberler