AKP yeni anayasa taslağını Nisan sonu Meclis'e sunuyor

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin yeni anayasa ile ilgili kendi taslağını önümüzdeki hafta yazmaya başlayacağını açıkladı

Ankara'da AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Davutoğlu, Nisan ayı sonundan yeni anayasa yazımını tamamlayacaklarını ve taslaklarını Meclis'e sunacaklarını söyledi.

Davutoğlu, "Meclis'e zihnimizdeki, idealimizdeki, milletimizin zihnindeki, hayallerindeki anayasayı sunmayı düşünüyoruz. Çalışmalara bizzat katılacağım" dedi.

AKP'nin yazım heyeti, teknik ve siyasi katılımcılardan oluşacak.

İktidar partisi anayasa taslağında, daha önce sunmuş olduğu taslağı da göz önünde bulunduracak.

AKP daha öncesi taslağında Türkiye'nin Başkanlık Sistemi ile yönetilmesini önermişti.

'HDP ve CHP'nin hesabını boşa çıkardık'

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması konusundaki tartışmalara da değindi.

Davutoğlu, HDP ve CHP'yi; "AK Parti bütün fezlekelerin, dokunulmazlıkların kaldırılmasına yanaşmayacak, böylece teröre destek veren milletvekilleri de kurtulacak" şeklinde bir hesap yapmakla suçladı.

"Biz bu oyunları bir hamleyle boşa çıkardık" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar küçük piyonlarla uğraşırken, biz 'şah' dedik ve mat oldular."

Telif hakkı Sinan Onus

Davutoğlu geçen hafta, Meclis'te bekleyen toplam 506 dokunulmazlık fezlekesini Meclis'e getirmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

'Türkiye tökezlemez, yolundan dönmez'

Başbakan bugünkü konuşmasında ayrıca, "Çukur kazarak, pusu kurarak, bombaları, canlı bombaları patlatarak Türkiye'yi tökezletmek isteyenler bilsinler ki, Türkiye Allah'ın izniyle tökezlemez, yolundan geri dönmez" diye konuştu.

Dün Brüksel'de düzenlenen saldırılara da değinen Davutoğlu, Ankara'da hayatını kaybedenlerle Brüksel'de hayatını kaybedenlerin değeri arasında kendileri için hiçbir fark olmadığını söyledi.

"PYD ve YPG, IŞİD'in panzehiri değildir. PYD de en az IŞİD kadar barbar bir terör örgütüdür" diyen Davutoğlu, Avrupa'nın güvenliğinin Türkiye'den geçtiğini vurguladı, Suriye'nin kuzeyinde güvenli bir bölge kurulması çağrısını da yineledi.

İlgili haberler