Radovan Karaciç için karar günü

Telif hakkı AFP

Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanan Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karaciç hakkındaki mahkeme kararı bugün çıkıyor. Karaciç, Boşnaklara soykırım yapmakla suçlanıyor.

İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesi 'Nazilerin yargılandığı Nuremberg mahkemesinden bu yana Avrupa'da sonucu en çok merak edilen savaş suçları mahkemesi' olarak nitelediği karar duruşması için "Bosna savaşını yaşamış onlarca Boşnak ve savaşta hayatını kaybedenlerin aileleri bugünki kararı yerinde duymak için Lahey'e geldi" diyor.

Karaciç'in avukatları, eski Sırp liderin soykırımdan suçlu bulunacağını tahmin ediyor. Karaciç ise suçlamaları reddediyor ve 'Sadece barış için çalıştım' diyor.

Karaciç'e yöneltilen suçlamaların arasında soykırımın yanı sıra insanlığa karşı suçlar ve rehin alma da var.

Karaciç, suçlu bulunması halinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılacak.

Telif hakkı AFP
Image caption 1995'teki Srebrenitsa katliamında 8 binin üzerinde Müslüman erkek ve çocuk Sırp güçleri tarafından öldürülmüştü.

'Mahkeme tarihinin en önemli duruşması'

Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Serge Brammertz, Karaciç davasını mahkemenin 23 yıllık tarihinin en önemli davası olarak niteliyor ve "30 yıl önce Karaciç gibilerinin işlediği suçlar yanlarına kalıyordu. Ya iktidarda kalmaya devam ediyorlardı ya da konforlu bir sürgün yaşamı sürüyorlardı. Bugünse yargı önünde hesap vermek zorundalar" diyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Karaciç, 1992 - 1995 yılları arasındaki savaşta 'sadece barış için çalıştığını' iddia ediyor.

Lahey'deki duruşmalar boyunca Bosna savaşında şiddetin durması için mücadele verdiğini iddia eden Karaciç, "Hangi dinden ya da etnik kökenden olursa olsun, herkesin refahı için çalıştım. Yaptıklarım mahkeme salonlarında yargılanmamalı. Aksine takdir edilmeli" diyordu.

Karaciç, Srebrenitsa katliamı konusundaysa suçu Sırp ordusunun emirleri dinlemeyen birliklerine atarak "Bazı ölümler yaşandı" demişti.

Temmuz 1995'teki katliamda 8 bini aşkın Boşnak erkek ve çocuk, Sırp güçleri tarafından öldürülmüşlerdi.

'Sırplara hakaret' diyecek

Duruşmalar boyunca kendisine özgü bir üslupla savunmasını yapan Karaciç'in mahkeme kararının açıklanmasının ardından sessiz kalmayabileceği ifade ediliyor.

Karaciç'in biyografisini kaleme alan yazar Robert Donia Guardian gazetesine "Muhtemelen mahkeme kararını 'Sırp halkına hakaret' şeklinde yorumlayacak. Kendisini Sırp halkı için şehit düşmüş birisi olarak görüyor" dedi.

5 yıldır devam eden Karaciç davasında eski Sırp lider hem Srebrenitsa'da hem de 1992 - 1995 arasında yaşanan Bosna savaşında soykırım yapmakla suçlanıyor.

Srebrenitsa katliamından kurtulan Boşnak Muhammed Durakoviç, bugünkü duruşma için "Herkes televizyonlarına kilitlenecek. Bugünün gelmesini çok uzun süre beklediler" diyor.

İlgili haberler