Paris zanlısı Abdeslam, Fransa'ya iadesine 'karşı çıkmayacak'

Telif hakkı AP

Belçika'da tutuklu bulunan Paris saldırılarının zanlısı Salah Abdeslam'ın avukatı, müvekkilinin fikrini değiştirdiğini ve Fransa'ya iadesine karşı çıkmayacağını söyledi.

Fransız medyasına konuşan Abdeslam'ın avukatı Sven Mary, müvekkilinin 'kendisini Fransa'ya anlatabilmek için mümkün olan en kısa sürede Belçika'dan ayrılıp Fransa'ya gitmek istediğini' ifade etti.

Mary, daha önceki açıklamasında Abdeslam'ın Fransa'ya iade edilmeye karşı çıkacağını fakat polisle işbirliğine devam ettiğini belirtmişti.

Salah Abdeslam, Paris'te Kasım ayında 130 kişinin öldürüldüğü saldırıların baş şüphelisi olarak biliniyor.

Belçika doğumlu Fransız vatandaşı 26 yaşındaki Abdeslam, Brüksel'de geçen hafta Cuma günü düzenlenen operasyonda tutuklandı.

Telif hakkı AP

Brüksel'de Salı günü düzenlenen ve en az 31 kişinin öldüğü saldırıların da Paris saldırılarını düzenleyen hücre ve Abdeslam'ın tutuklanmasıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor.

'Ölü sayısı artabilir'

Soruşturmayı yürüten savcılar, zanlılardan ikisinin Brahim kardeşler olduğunu duyurdu.

Brahim el Bakraoui'nin Zaventem havaalanında intihar saldırısı düzenlediği, Maalbeek metro istasyonuna saldıran zanlının da Halid el Bakraoui olduğu açıklandı.

Diğer yandan Belçika Sağlık Bakanı Maggie de Block, Brüksel'deki saldırılarda ağır yaralananların sayısının 61 olduğu ve ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Kimlikleri açıklanmayan 4 yaralının da hala komada olduğu açıklandı.

Bakan, 300 yaralının 40 farklı ülkeden olduğunu ve 150 kişinin hala tedavi gördüğünü kaydetti.

İlgili haberler