Diyarbakır'da jandarma karakoluna saldırı: 3 asker hayatını kaybetti

Telif hakkı DHA

Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerindeki bir jandarma karakoluna bombalı bir araçla saldırı düzenlendi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) internet sitesinden yapılan açıklamada saldırıda üç askerin hayatını kaybettiği, 24 askerin de yaralandığı belirtildi.

Mermer jandarma karakoluna saldırıyı PKK'nın düzenlediği aktarılıyor.

TSK'nın açıklamasında, "Mermer Jandarma Karakolu nizamiyesinde bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce patlayıcı madde yüklü bir aracın patlatılması sonucunda üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 24 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır" dendi.

Bombalı aracın patlatılmasının ardından karakoldaki askerler ile PKK'lılar arasında çatışma çıktığı da aktarılıyor.

Yaralanan askerler Diyarbakır Asker Hastanesi'ne sevk edildi.

Saldırının ardından RTÜK'ten, Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla saldırıya ilişkin yayın yasağı getirildiğini açıkladı.

Telif hakkı DHA

Kuzey Irak'ta hava operasyonu

Reuters haber ajansı, Diyarbakır - Bingöl yolu üzerindeki jandarma karakoluna düzenlenen saldırının ardından Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK hedeflerini hava operasyonlarıyla vurduğunu aktardı.

F-16 ve F-4 tipi savaş uçaklarının katıldığı operasyonlarda Hakkurk, Haftanin, Avaşin ve Basyan'daki hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı daha önce yaptığı bir açıklamada Şırnak'ın Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlarda 10 PKK'lının öldürüldüğünü söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta, Temmuz 2015'te PKK'ya yönelik operasyonların başlamasından bu yana 300'ün üzerinde güvenlik personelinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.