ABD'den 7 İranlı'ya organize siber saldırı suçlaması

Telif hakkı EPA

ABD, İranlı yedi bilgisayar korsanını resmen, ülkede 2011-2013 yılları arasında çok sayıda siber saldırı düzenlemekle suçladı.

Washington'da bir basın toplantısı düzenleyen ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, bu kişilerin İran hükümeti için çalıştıklarını söyledi.

Loretta Lynch suçlanan İranlıların çok profesyonel bilgisayar korsanları olduğunu söyledi.

50'ye yakın finans şirketi ve banka ile New York Barajı'na sistematik saldırılar düzenlendiğini vurgulayan Lynch, saldırıların on milyonlarca dolar maddi zarara yol açtığını ve ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiğini kaydetti.

Suçlanan yedi İranlı da halen ülkelerinde ve yargılanmak üzere ABD'ye iade edilmeleri beklenmiyor.

Savcı Bharara da bakanın yanındaydı

Lynch bu açıklamayı yaptığı sırada sağında ulusal güvenlikten sorumlu yardımcısı John Carlin ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın direktörü James Comey, solunda ise New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara vardı.

Telif hakkı AP Getty

Preet Bharara, İran'a yönelik yaptırımları ihlal etmekle suçlanan Reza Zarrab aleyhindeki iddianameyi hazırlayan kişi.

İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab Pazartesi günü, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Miami'de tutuklanmıştı.

48 yaşındaki Hindistan asıllı Savcı Bharara ise ABD'de adını diplomatları, siyasileri ve 2008 küresel krizinin ardından 100'e yakın bankacıyı soruşturarak duyurmuş bir isim.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yaptırım

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı da, aralarında İran merkezli Mahan Havayolları'na bağlı kurumların da bulunduğu altı şirkete ve iki kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, haklarında yaptırım uygulama kararı alınan kişilerin İngiltere vatandaşları Jeffrey Ashfield ve John Meadows olduğu ve bu kişilerin Mahan Havayollarıyla bağlantılı oldukları belirtildi.