'Belçika polisi Abdeslam'ın saklandığı adresi biliyordu'

Telif hakkı AP

Belçika polisinin, Paris saldırılarının zanlısı Salah Abdeslam'ın başkent Brüksel'de saklandığı adresi Aralık ayından bu yana bildiği ama bunu savcılıkla paylaşmadığı ortaya çıktı. Raporun neden gizlediğini öğrenmek isteyen Belçika Parlamentosu, konu ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Mechelen Emniyet Müdürlüğü tarafından Aralık ayı başında hazırlanan rapora göre, kent polisi Avrupa'da arananlar listesinin başında yer alan Abdeslam'ın saklandığı adresi aylardır biliyordu.

Belçika'da yayımlanan Gazet van Antwerpen'in elde ettiği rapora göre, polis bu bilgiye 13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü Paris saldırılarının hemen ardından ulaştı.

Polise, Abdeslam'ın teyzesinin oğlu Abid Aber Kane'nin de radikal görüşe sahip olduğu bilgisi geldi. Kane'nin, Abdeslam ile sık sık temas kurduğu vurgulandı.

Bu kişinin, Abdeslam'ın yakalandığı Brüksel'in Molenbeek semtindeki Vierwind Sokağı 79 numarada yaşadığı belirtildi.

TIKLAYIN: ABDESLAM FRANSA'YA İADESİNE KARŞI ÇIKMAYACAK

TIKLAYIN: ABDESLAM İTİRAFÇI OLMAK İSTİYOR

'Teyzesinin oğlu da tutuklandı'

Abid Aber Kane'nin, Paris saldırıları sonrası olay yerinde görüldüğü belirtilen araca benzer bir otomobil kullandığı bilgisi de polise iletildi. Bu bilgiler bir rapor haline getirildi. Ancak Mechelen polis şefi, bu bilgileri savcılığa iletmedi.

Salah Abdeslam, 18 Mart'ta Molenbeek'teki Vierwind Sokağı 79 numaralı evde bacağından vurularak yakalandı. Polis, evin sahibi olan teyzesi ile oğlu Abid Aber Kane'yi de gözaltına aldı.

Kane daha sonra "terör örgütü üyesi" olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Abdeslam'ın yakalanmasından 4 gün sonra da Brüksel'de Zaventem Havaalanı ile Maelbeek metro istasyonunda intihar saldırları düzenlendi.

Telif hakkı Getty

Polis, saldırıları gerçekleştirenlerin Abdeslam ile aynı gruba ait olduğunu açıkladı.

Salah Abdeslam, yakalandıktan bir gün sonra Brugge cezaevindeki hücresinde Paris saldırılarına ilişkin olarak sorgulandı.

Fransız kanalı BFM TV'nin haberine göre Abdeslam, kardeşi Brahim'in isteği üzerine otel ve araç ayarladığını söyledi. Gereken parayı, kardeşinin verdiğini anlattı.

'Paris saldırılarını ben planlamadım'

Abdeslam, Paris saldırılarının planlayıcısının, olaydan bir hafta sonra Paris'in banliyölerinden Saint-Denis'deki bir operasyonda öldürülen Abdelhamid Aabaoud olduğunu öne sürdü.

Sorguda, Fransa-Almanya futbol maçı sırasında kendisini hava uçurmayı planladığını söyleyen Salah Abdeslam, bileti olmadığı için stadyuma giremediğini bu nedenle intihar saldırısından vazgeçtiğini belirtti.

Saldırıların ardından Belçika'daki iki arkadaşını arayan Abdeslam, onların yardımı ile geldiği Brüksel'de 126 gün saklandı.

İlgili haberler