Dündar ve Gül davası: Erdoğan ve MİT müdahil, davaya gizlilik kararı

Telif hakkı epa

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, yargılanacakları MİT tırları davasının ilk duruşması için bugün hâkim karşısına çıktı. Dava, 1 Nisan'a ertelendi.

Duruşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) müdahil olma talepleri kabul edilirken, davaya da gizlilik kararı getirildi.

Kararın açıklanmasının ardından mahkeme salonundan tepkiler yükseldiği ve heyetin salondan ayrıldığı bildirildi.

Ayrıca duruşmaların tamamının kapalı yapılması ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 155. maddesi gözetilerek, sanıkların eşlerinin de duruşmalara katılabilmesi kararı alındı.

Mahkeme ikinci kararında da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MİT'in müdahillik taleplerini kabul etti.

Sanık avukatları 'doğrudan zarar görmedikleri için' talebin reddedilmesini savunuyordu.

Duruşmaya devam etmek için milletvekillerinin salondan ayrılmasını talep eden mahkeme heyeti aksi taktirde salona geri dönmeyeceklerini duyurdu.

Kısa bir süre sonra kararını açıklayan heyet, duruşmanın 1 Nisan'a ertelendiğini, salondan ayrılmayan milletvekilleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Can Dündar, duruşma salonunda çıkışında, ''1 Nisan'ı hiç bu kadar hevesle beklememiştik. Bir şaka yapmayacaklarını umuyoruz, ama bizler bir şaka hazırlıyoruz'' dedi.

Can Dündar: 'Saray'ın hükmü olursa, AYM'ye kayyum atansa daha iyi

Çağlayan Adliyesi'ndeki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma öncesi çok sayıda milletvekili, sivil toplum örgütü temsilcisi ve diplomat da destek için adliye binası dışında toplandı.

Davayı izlemeye gelenler arasında İngiltere İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, CHP milletvekilleri, Ali Haydar Hakverdi, İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu, Musa Çam, HDP milletvekilleri Hasip Kaplan, Meral Tanış Beştaş, Pen International gözlemcileri ve çok sayıda gazeteci de vardı.

Adliye binasının önünden bildiren BBC Türkçe muhabiri Rengin Arslan, duruşma salonunun küçük olması nedeniyle davayı takip etmeye gelen pek çok basın mensubu ve izleyicinin de sabahki oturumda salona giremediğini söylüyor.

Can Dündar duruşma öncesi basın açıklamasında şunları söyledi:

"Siyasi, hukuki, mali baskılarla karşı karşıya kaldık geçtiğimiz süreçte. Anayasa Mahkemesi'nin kararını tanımadığını ve uymayacağını söyledi Cumhurbaşkanı. Birazdan içeriden hukuk mu galip gelecek bu emir mi, adalet mi hakim olacak, 'Saray'ın hükmü mü bunu göreceğiz (…) Eğer Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen bir Saray'ın hükmü gerçek olursa, herhalde Anayasa Mahkemesi'nin başına bir kayyum atansa daha iyi olur diye düşünüyorum."

Telif hakkı Rengin Arslan

"Yaptığımız haberin arkasındayız" diyen Dündar, 'gerçek suçluların yargılanması gerektiğini' söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de duruşma öncesi yaptığı açıklamada "davanın derhal sona erdirilmesi ve ifade özgürlüğüne, halkın bilgi alma hakkına müdaheleye de son verilmesi" çağrısında bulundu.

Açıklamada, Dündar ve Gül hakkında açılan davanın Türkiye'de gazetecilere ve medyaya yönelik kısıtlamaları ve hükümetin muhalif sesleri bastırmaya yönelik kararlılığını gösterdiği belirtildi.

Guardian gazetesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hitaben açık mektup yazan 100'den fazla yazar da davanın düşürülmesini, basın ve ifade özgürlüğüne dönük ihlallere son verilmesini istedi.

Mektupta isimleri olan yazarlar arasında PEN International'ın başkan yardımcıları Eugene Schoulgin, Gloria Guardia ile Maureen Freely, María Gabriela Mizraje, Gustáv Murín de bulunuyor.

İstenen cezalar

Can Dündar ve Erdem Gül hakkında hazırlanan iddianamede her bir suçlama için ayrı ayrı birer kez ağırlaştırılmış müebbet, birer kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede Dündar ve Gül'e yöneltilen suçlamalar şöyle:

  • Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme,
  • Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama,
  • Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etme,
  • Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme.

Duruşmadan iki gün önce, davaya çıkacak olan duruşma savcısı değiştirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Savcı İrfan Fidan'ı davadan alıp, daha önce Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda soruşturma savcısı olarak çalışan savcı Evliya Çalışkan'ı, 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne duruşma savcısı olarak atadı.

Erdoğan'dan AYM'ye tepki

Dündar ve Gül hakkındaki soruşturma, Cumhuriyet gazetesinde 29 Mayıs 2015 tarihinde "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" manşetiyle yayımlanan haber üzerine açıldı.

Haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait tırlarla Suriye'deki gruplara silah ve cihatçı sevk edildiği iddia edildi, kanıt olarak da savcılık dosyasından alındığı belirtilen görüntülere yer verildi.

Telif hakkı AFP

Görüntülerde, ilaç kutularının altından çıkan havan topu mermileri ve diğer mühimmatlar görülüyordu.

Haberin yayımlanmasından iki gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT tırlarının gündeme getirilmesini 'casusluk faaliyeti' olarak niteledi ve "Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek" diyerek davanın açıldığını duyurdu.

Erdoğan'ın kişisel şikâyetiyle 26 Kasım 2015'te ifadeye çağrılan Dündar ve Gül, aynı gün tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) ise avukatların 'tutuklama kararıyla kişi güvenliği ve özgürlüğü, düşünceyi açıklama ve yayma özgülüğü, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü haklarının ihlal edildiği' gerekçiyle yaptıkları başvuruyu değerlendirip 92 günlük tutukluluk süresinin ardından Dündar ve Gül'ün tahliyesine karar verdi ve gazeteciler 26 Şubat'ta sabaha karşı tahliye edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, AYM kararı için "Ben Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar ama kabul etmek durumunda değilim. Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum" dedi.

İlgili haberler