Brüksel saldırıları: İki şüpheliye 'terör suçlaması'

Telif hakkı Reuters

Belçika Savcılığı, Brüksel'de 31 kişinin öldüğü saldırılarla bağlantılı olduğu gerekçesiyle Perşembe günü gözaltına alınan iki kişiye 'terör suçlamaları' yöneltildi.

Faysal C ve Aboubakar A adlı iki kişiyi 'terörist örgüt faaliyetlerine katılmak, terör cinayeti girişiminde bulunmak ve terör cinayetiyle' suçladı.

Belçikalı savcıların açıklamasında, Faysal C'nin evinde yapılan aramada silah bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, daha fazla ayrıntı verilmedi ancak Belçika medyası, havaalanında kapalı devre kamera kayıtlarında görülen üç kişiden birinin Faysal C olduğunu bildirdi.

Fotoğraftaki diğer iki kişinin de intihar bombacıları Najim Laachraoui ve Brahim el Bakraoui olduğu duyurulmuştu. Belçika medyası, üçüncü kişinin serbest gazeteci olarak çalışan Faysal Cheffou olduğunu aktardı.

Telif hakkı Reuters
Belçika'da 'iade tartışması' büyüyor'Nükleer santrale saldırı' şüphesi

Brüksel'de 22 Mart'ta Zaventem Havaalanı'nda düzenlenen saldırıda 11, metro istasyonuna düzenlenen saldırıda da 20 kişi öldü.

Havaalanının da Salı gününe kadar açılmayacağı belirtildi.

Telif hakkı PA

Avrupa'da baskınlar

Maelbeek metro istasyonundaki intihar bombacısının Halid el Bakraoui olduğu açıklandı.

Faysal C, Perşembe ve Cuma günü Belçika, Fransa ve Almanya'da düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 12 kişi arasındaydı.

Terör saldırısından korunmanın yolları

Brüksel'deki saldırılardan dört gün önce, Paris'teki 13 Kasım saldırılarının baş şüphelisi olarak aranan Salah Abdeslam Brüksel'de düzenlenen baskında yakalandı.

Telif hakkı AFP

Polis, yakalandıktan sonra Abdeslam'ın emniyet birlikleriyle işbirliğine yaklaştığını ifade etmişti. Fakat Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, Brüksel saldırılarından sonra Abdeslam'ın artık 'konuşmak istemediğini' söyledi.

Diğer yandan Brüksel havaalanı yetkilileri, saldırıyla ilgili soruşturmanın tamamlandığını ancak havaalanının Salı gününe kadar hizmete giremeyeceğini duyurdu.

Mühendis ve teknik personelden oluşan bir ekibe, saldırılardan sonra ilk defa hasar tespiti için havaalanına girişlerine izin verildi.

İlgili haberler