Erdoğan'dan Can Dündar ve Erdem Gül davasını izleyen başkonsoloslara tepki

Telif hakkı AFP Getty

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı MİT tırları davasını izlemek ve gazetecilere destek olmak için dün İstanbul Adalet Sarayı'na giden başkonsoloslara tepki gösterdi.

Erdoğan, başkonsoloslara seslenip "Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada. Yani diplomasinin de bir edebi, adabı var. Burası senin ülken değil, burası Türkiye" dedi.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, yargılandıkları davanın ilk duruşması için dün hâkim karşısına çıktı ancak dava, 1 Nisan'a ertelendi.

Duruşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve MİT'in müdahil olma talepleri kabul edilirken davaya da gizlilik kararı getirildi.

Dündar ve Gül'e destek için Adliye binası önüne gelenler arasında çok sayıda gazeteci, milletvekili, meslek örgütü ve ulusal, uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra diplomatlar da vardı.

Duruşmayı izleyenler arasında İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner, Fransa Başkonsolosu Muriel Myriam Domenach, Almanya Parlamentosu'ndan Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, Almanya Büyükelçisi ile İtalya ve Hollanda başkonsolosları da bulunuyor.

'İzne tabiler'

Duruşma öncesi İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW, yazılı açıklamasında 'davanın derhal sona erdirilmesi ve ifade özgürlüğüne, halkın bilgi alma hakkına müdahaleye de son verilmesi' çağrısında bulundu.

Telif hakkı epa
Image caption Can Dündar ve Erdem Gül'ün davası 1 Nisan'a ertelendi.

Cumhurbaşkanı, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen Dünya Türk İş Konseyi Kurultayı'nda yaptığını konuşmada başkonsoloslara tepkisini şu sözlerle sürdürdü:

"Sen konsolosluk binası ve konsolosluk sınırları içinde hareket edebilirsin. Diğeri izne tabidir. Bunlar kalkıp bu ülke içerisinde gövde gösterisi yapacak haddi tecavüz edebiliyorlar."

"Oynanan oyunun tarzını göstermesi bakımından bu çok önemlidir. Demokrasi, insan hakları, özgürlük, seçim laflarını dillerinden düşürmeyenlerin halkın desteğini alarak iş başına gelenlerle, darbeciler karşı karşıya geldiğinde tercihlerinin hangisinden yana olduğunu hep birlikte takip ediyoruz, görüyoruz."

Can Dündar ve Erdem Gül hakkında, MİT tırlarıyla ilgili haber nedeniyle 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme, gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etme' suçlarından müebbet hapis cezası isteniyor.

İlgili haberler