The Independent gazetesi kağıt baskıyı sonlandırdı

Telif hakkı PA

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Independent, bugün son defa basıldı. Gazete yarından itibaren yayınlarına yalnızca internet sitesi üzerinden devam edecek.

Gazete bugün, günlük haberleri verdiği baş sayfasının yanı sıra, bir de boş beyaz sayfa üzerine kırmızıyla "Stop Press" (Baskıyı Durdurun) yazılı kapakla çıktı.

Manşetin altında ilk baskı yılına atfen "1986-2016" yazıldı ve kapağın içinde de gazetenin bu yıllar arasındaki farklı kapaklarına yer verildi.

Gazete anı olarak 16 sayfalık bir ek çıkardı.

Telif hakkı PA
Image caption The Independent'ın 1986 yılında yayımlanan ilk kağıt baskısı ve 2016 yılındaki son baskısı.

Son başyazıda da "internet medyasına bu cesur geçişi tarih yargılayacak ve dünya genelindeki diğer gazeteler de bu örneği izleyecek" dendi.

Yazıda şu ifadeler var: "Bugün baskılar durdu, mürekkep kurudu ve yakında kağıt da kırışmayacak. Fakat bir dönem kapanırken bir diğeri açılır ve The Independent'ın ruhu ilerlemeye devam edecek."

"İşimiz devam ediyor, misyonumuz göğüs germeye devam ediyor, savaş hala hiddetleniyor, kurucularımızın hayali asla ölmemeli."

'Tüm gazetelerin tirajı düştü'

Gazetenin ekinin arka sayfasında siyah fon üzerine beyaz yazılı mektupta da şu ifadeler var:

"Bu gazete, dokuz farklı editör idaresinde 10 milyardan fazla kelime yayınladı. Beş İngiltere Başbakanı'nın ve beş ABD Başkanı'nın başarılarını ve başarısızlarını haber yaptı. Komünizmin sonunu, radikal İslam'ın doğuşunu ve küresel bankacılık sisteminin neredeyse çöküşünü gördü, bunun üstüne daha savaşlar sayılabilir."

"(…) İngiltere nüfusu 56.68 milyondan 63.75 milyona çıktı. Facebook'ta İngiliz kullanıcıların sayısı 0'dan 12.4 milyona çıktı. İngiltere'de ulusal gazetelerinin toplam tirajı 15 milyondan 8.5 milyona düştü."

Gazete yazısında artık yeni bir formata geçildiğini belirtip okurların internet sitesi ve tabletlerle cep telefonları için hazırlanan yeni uygulamayı takip edebileceklerini duyurdu.

İlgili haberler