Davutoğlu: Başkonsolosların yaptığı doğru ve tutarlı değil

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı MİT tırları davasını izlemek ve gazetecilere destek olmak için İstanbul Adalet Sarayı'na giden başkonsolosları eleştirdi.

Ürdün gezisi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, bütün diplomatik temsilcilerin yargı süreçlerine dikkat ve riayet göstermek zorunda olduklarını söyledi.

Davutoğlu, "Neredeyse bir siyasi tavır niteliği taşıyacak şekilde, toplu olarak mahkeme salonlarına gitmek, orada bazı tavırlar sergilemek, bu şeffaflığı istismar eden hususlardır" dedi.

Türkiye'de esas olanın yargı bağımsızlığı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yargı üzerinde baskı oluşturacak şekilde, sanki uluslararası baskı unsuru olacak şekilde bir tavır sergilemek diplomatik nezaket ve profesyonel uygulamalar bağlamında doğru ve tutarlı değildir."

Telif hakkı AFP

Erdoğan: Siz kimsiniz ya?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün başkonsoloslara hitaben, "Siz kimsiniz ya? Sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir edebi, adabı var. Burası senin ülken değil, burası Türkiye" demişti.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, önceki gün yargılandıkları davanın ilk duruşması için dün hâkim karşısına çıkmışlar ancak dava 1 Nisan'a ertelenmişti.

Telif hakkı epa

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT'in de müdahil olduğu dava için gizlilik kararı alınmıştı.

İlk duruşmayı izleyenler arasında Almanya Büyükelçisi ile İngiltere, Fransa, İtalya ve Hollanda başkonsolosları da vardı.

İlgili haberler