Pakistan'da lunaparka saldırı: En az 69 kişi öldü

Telif hakkı Getty

Pakistan'ın doğusundaki Lahore kentindeki bir lunaparka düzenlenen intihar saldaırısında en az 69 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Ölü ve yaralıların çoğunun kadın ve çocuklar olduğu bildiriliyor. Pakistan Devlet Başkanı saldırıyı kınadı hükümet de üç gün yas ilan etti.

Saldırıyı, Pakistan Talibanı'nın kolu Cemaat-ül Ahrar üstlendi.

Cemaat-ül Ahrar'ın sözcüsü Ehsanullah Ehsan, Pakistan gazetesi Express Tribune'e açıklamasında "Paskalya'yı kutladıkları sırada Hristiyanlara yönelik düzenlen saldırının sorumluluğunu üstleniyoruz" diye konuştu.

Ehsan "Başbakan Navaz Şerif'e, Lahor'a girdiğimiz mesajını vermek istiyoruz. Ne isterse yapabilir ama bizi durduramayacak. İntihar bombacılarımız saldırılara devam edecek" dedi.

Telif hakkı Getty

Pakistan polisi, saldırganın Lahor'un güneybatısındaki Gülşen-i İkbal Parkı'nda çocukların oyun oynadıkları bölgeye gelerek üzerindeki bombayı patlattığını açıkladı.

Park, Paskalya kutlamaları için Hristiyan ailelerin de çocuklarıyla ziyaret ettiği mekanlardan biriydi.

'Cesetler havada uçuyordu'

Lahor belediyesi yöneticisi Muhammed Usman, yaralıların sayısının 193 olduğunu söylerken Pencab valiliği sağlık danışmanı Salman Refik de ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini ifade etti.

Ambulans sayısının yetersiz olması nedeniyle yaralıların taksiler ve motorlarla hastaneye götürüldü. Yüzlerce kişi kan vermek için hastanelere akın etti.

Telif hakkı AFP
Telif hakkı Reuters

Yerel televizyon kanalları, morglarda yer kalmadığı için cesetlerin hastane odalarında bekletildiğini aktardı.

Bir görgü tanığı, patlama sonrası kaos ve izdiham yaşandığını, aileler hızla kaçarken bazı çocukların ebeveynlerinden ayrı kaldığını söyledi.

Pakistan'ın Geo TV adlı kanalına konuşan bir diğer görgü tanığı da eşi ve iki çocuğuyla lunaparktaki bir panayıra giderken çok büyük bir patlama duyduğunu ve patlamanın etkisiyle yere düştüklerini ifade etti.

Beyaz Saray ve Vatikan'dan kınama

Reuters haber ajansına konuşan 30 yaşındaki Hasan İmran da "Patlamayla çıkan alevler o kadar yüksekti ki, ağaçların tepesine kadar çıktı. Cesetlerin havada uçtuğunu gördüm" dedi.

Lunapark dışında kalabalığı kontrol etmek ve düzeni sağlamak için ordu da görevlendirildi.

Telif hakkı EPA
Telif hakkı AFP

Saldırıyı Vatikan da kınadı. Papa Francesco, Hristiyan azınlıklar dahil tüm Pakistanlılar için dua ettiğini söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Ned Price da açıklamasında "ABD, bu zor zamanda Pakistan halkı ve hükümetinin yanındadır. Terör belasının kökünü kazımak için Pakistan'da ve bölgede ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz" mesajı verdi.

Lahore, Pakistan'ın en büyük ve refah seviyesi en yüksek vilayetlerinden Pencab'ın başkenti. Aynı zamanda Başbakan Navaz Şerif'in de memleketi ve kalesi olarak biliniyor.

Ülkede son dönemde Taliban bağlantılı saldırılar, mezhepsel ayrılıklar ve suç örgütlerinin faaliyetleri arttı.

İlgili haberler