Suriye: IŞİD'in çöküşü Palmira'da başladı

Telif hakkı Reuters

Suriye ordusu; BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Miras Listesi'nde olan antik kent Palmira'yı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden geri aldı.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada Palmira'nın geri alınması, "IŞİD için ağır bir darbe" olarak nitelendirildi.

Orduya göre Palmira zaferi IŞİD için "çöküşün başlangıcı" niteliğinde.

Açıklamada Rusya'nın da desteği ile Palmira'da güvenliğin ve istikrarın tesis edildiği, antik kentte yaşananların "Suriye ordusunun ve dostlarının, terörizmle mücadele edip onu ortadan kaldırabilecek tek güç olduğunu gösterdiği" vurgulandı.

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, antik kentin doğusunda hala silah sesleri duyulduğunu ancak IŞİD militanlarının çok büyük bölümünün kentten çekildiğini bildirdi.

Telif hakkı AP

Rusya'nın desteği etkili oldu

Suriye ordusu son günlerde bölgede Rusya'nın hava, Şii milislerin de kara saldırılarının da desteği ile mevzi kazanmıştı.

Palmira'da ağır çatışmalar dün akşam da sürmüştü.

IŞİD, antik kent Palmira'yı geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ele geçirmiş ve arkeolojik alanlar ile birlikte yaklaşık 2 bin yıllık tapınakları, kemeri ve tarihi eserleri yerle bir etmişti.

Telif hakkı AFP

UNESCO antik kentte yapılanları "savaş suçu" olarak nitelendirmişti.

Tarihi öneminin yanı sıra stratejik öneme de sahip Palmira, Suriye'nin başkenti Şam ile ülkenin kuzeydoğusundaki Deyr ez Zor kenti arasında bulunuyor.

İlgili haberler