Brüksel saldırıları: Firari zanlının görüntüleri yayınlandı

Telif hakkı AFP

Geçen hafta Salı günü Brüksel'de düzenlenen saldırılarda yaralanarak hastaneye kaldırılan 4 kişi daha hayatını kaybetti ve saldırılarda ölenlerin sayısı 35'e yükseldi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'in havalimanı Zaventem ile Maalbeek metro istasyonunda düzenlenen saldırılarda kişi üzerilerindeki bomba düzeneğini patlatarak ölmüş, saldırıları Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlenmişti.

Belçika polisi Brüksel havalimanındaki üçüncü saldırganın kimliğini belirlemek amacıyla zanlıların güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerini yayınladı. Bombası patlamayan üçüncü saldırgan kaçmıştı.

Telif hakkı Belcika polisi

Görüntülerde saldırganın açık renk bir mont ve şapka giydiği görülüyor.

Belçika hükümeti geçen hafta yaptığı açıklamalarda hala çok sayıda ağır yaralının hastanelerde tedavi altında olduğunu ifade ederek 'Can kaybının artmasından endişeleniyoruz' açıklamasını yapmıştı.

Hollanda ve Belçika'da yeni tutuklamalar

Telif hakkı AFP

Saldırılarla ilgili devam eden soruşturma kapsamındaysa bugün üç kişi daha tutuklandı.

Pazar günü Brüksel'de 13 farklı noktada düzenlenen baskınlarda toplam dört kişi gözaltına alınmış, bir kişi daha sonra serbest bırakılmıştı.

İsimleri Yassine A, Mohamed B ve Aboubaker Oolarak açıklanan kişiler, savcılık tarafından 22 Mart Brüksel saldırılarıyla bağlantılı olmakla suçlanıyor.

Pazar akşamı Hollanda Emniyeti'nden yapılan ayrı bir açıklamadaysa, Fransa'nın talebi üzerine 32 yaşındaki bir Fransız vatandaşının Rotterdam kentinde gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltına alınan kişinin Fransa'da saldırı planı yaptığından şüphelenildiği de açıklandı.

İlgili haberler