iPhone şifresini kıran FBI, Apple'a davayı geri çekti

ABD Adalet Bakanlığı, Apple'ın yardımı olmadan bir saldırgana ait iPhone'un şifresini kırabilen Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), bu şirkete açtığı 'şifre davasından' vazgeçtiğini duyurdu.

Mahkeme geçen ay yetkililerin San Bernardino'da 2 Aralık'ta eşiyle beraber ofisine saldırı düzenleyerek 14 kişiyi öldüren Rizwan Farook'un iPhone'una erişebilmesi için, Apple'ın tüm iPhoneları etkileyecek yeni bir yazılım geliştirmesi gerektiği hükmüne varmıştı.

Fakat mahkeme kararına itiraz eden Apple, kullanıcıların telefonuna erişim için şifre sistemini devre dışı bırakmanın 'tehlikeli bir emsal oluşturacağını' savunuyordu.

Mahkeme kararı gizlilik ihlali tartışmalarına neden oldu, Google'dan Microsoft'a çok sayıda teknoloji şirketi Apple'ı destekleyen açıklamalar yaptı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad al Hussein de ay başında kararın "Pandora'nın kutusunu" açma riski taşıdığını ifade etmişti.

FBI Direktörü James Comey ise bunun görevinde karşı karşıya kaldığı en zor soru olduğu yorumu yaptı fakat cep telefonlarından elde edilen bilgilerin de hayatları kurtardığını, çocukları kurtardığını ve 'terör saldırılarını önlediğini' söyledi.

FBI, Farook'un telefonuna işbirliği yaptığı kişiler olup olmadığını ve başka saldırılar planlayıp planlamadığını anlamak için ihtiyaçları olduğunu belirtmişti.

Apple ise telefonların şifresini kendisinin de kıramadığını, gerekirse Cloud'daki bilgileri verebileceğini ancak yazılımlarında tüm telefonlara erişim sağlayacak bir açık kapı bırakmanın, müşterilerinin gizlilik hakkının ihlali olacağını savunuyor.

'İsrailli şirket yardımcı oldu'

Bakanlık, 5c tipi iPhone'un şifresinin nasıl kırıldığını açıklamadı, "dışarıdan bir tarafın" bir yol bulduğunu söylemekle yetindi.

Fotoğraf altı yazısı,

Rizwan Farook (sağda) ve eşi Tashfeen Malik, 2 Aralık'ta 14 kişiyi öldürdü.

Bakanlığın şimdi bu yolu diğer emniyet birimleriyle ve Apple ile paylaşıp paylaşmayacağı tartışılıyor.

Apple hükümetin iPhone'un zayıflıklarını bulması durumunda kendileriyle paylaşmasını umduklarını söylemişti.

Bir İsrail gazetesi geçen hafta, İsrail merkezli siber güvenlik şirketi Cellebrite'deki veri uzmanlarının davaya müdahil olduklarını yazdı.

BBC'ye konuşan Cellebrite, FBI ile çalıştıklarını ancak daha fazlasını söyleyemeyeceklerini ifade etti.

FBI'ın cep telefonu verilerine ulaşmak istediği Rizwan Farook, 2 Aralık'ta eşiyle beraber düzenlediği saldırıda 14 kişiyi öldürmüştü.

Farook ve eşi Tashfeen Malik polis operasyonunda vurularak öldürüldü.