IŞİD'in ardından Palmira'dan geriye kalanlar

Telif hakkı AFP
Image caption Palmira antik kentinin beklenenden daha az hasar gördüğü belirtiliyor.

Suriye ordusunun antik kent Pamira'yı Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elinden geri alımasının ardından, tarihi eserlerin son hallerinin fotoğrafları ortaya çıktı.

Yaklaşık bir yıl boyunca IŞİD'in elinde kalan Palmira'da tamamen yerle bir edilen eserler olmasına karşın, antik kentin korkulan boyutta hasar almadığı görülüyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Unesco'nun Dünya Mirasları listesinde olan Palmyra,Mayıs 2015'te IŞİD'in denetimine geçmişti.

Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü Maamun Abdülkerim, Fransız haber ajansı AFP'ye "En kötü senaryoya hazırlanmıştık. Ancak antik kentin genel yapısı yerinde duruyor" dedi.

Suriye: IŞİD'in çöküşü Palmira'da başladıEsad'dan Putin'e Palmira teşekkürüUnesco: Palmira'daki tapınağın yıkılması 'savaş suçu''Çölün gelini' Palmira
Telif hakkı AFP
Image caption Palmira'nın modern kent kısmından Pazar günü çekilen bu karede antik kale gözüküyor.
Telif hakkı AFP
Image caption IŞİD'in esirleri öldürdüğü amfitiyatroda büyük bir hasar olmadığı ifade ediliyor.
Telif hakkı Reuters
Image caption Palmira müzasinde bazı antik eserler tamamen parçalanmış.
Telif hakkı Reuters
Image caption Palmira belediye binasında büyük hasar olduğu belirtiliyor.

Palmira'nın geri alınmasının ardından bir açıklama yapan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, IŞİD'e karşı elde edilen bu kazanımı "Terörle savaşta önemli bir adım" olarak nitelemişti.

Suriye ordusu, kentin kontrolünü tamamen ele geçirdiklerini ifade ediyor.

Ordunun yanı sıra karadan Şii milisler ve havadan da Rus savaş uçakları Palmira harekatına destek vermişti.

Harekatın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştüğü belirtilen Esad'ın, Putine'e "Rusya'nın desteği olmasaydı Palmira'nın geri alınması mümkün olmazdı" dediği Kremlin tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Telif hakkı AFP
Image caption Palmira zafer takından geriye kalanlar. IŞİD yaklaşık 2000 yıllık bu eseri Ekim 2015'te bombalarla patlatmıştı.
Telif hakkı AFP
Image caption Unesco, Palmira için "Antik dünyanın en önemli kalıntılarından birisi" diyor.

IŞİD, Mayıs 2015'te Palmira'yı ele geçirdikten kısa bir süre sonra, antik kentten sorumlu arkeoloğu öldürmüştü.

Örgüt militanlarının Palmira'daki tarihi eserleri balyozlarla parçalarken çekilmiş fotoğrafları da IŞİD'e yakın sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılmıştı.

2000 yıllık bir tapınak ve cenaze töreni kuleleri IŞİD tarafından yerle bir edilmiş durumda.

Telif hakkı AFP
Image caption IŞİD'in Eylül 2015'te yıktığı Bel Tapınağı'nın girişinden geriye kalanlar.
Telif hakkı Reuters
Image caption Palmira müzesinin girişinde tahrip edilmiş bir antik eser.

Antik kent Palmira Suriye içerisinde askeri açıdan da stratejik bir öneme sahip. Kent, Deyr ez Zor ile başkent Şam arasındaki bağlantıyı sağlayan yerleşim yeri.

Suriye'deki muhalif gruplara yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Palmira harekatında yaklaşık 400 IŞİD militanının öldürüldüğünü aktarıyor.

Rusya Savuma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise Palmira harekatı süresince, Rus savaş uçaklarının IŞİD'e ait 158 hedefi imha ettiğini söylemiş ve 100'ün üzerinde militanın öldürüldüğünü açıklamıştı.

İlgili haberler