Lahor saldırısı sonrası dünyadan Pakistan'a destek

Telif hakkı TWITTER
Image caption Paris saldırılarından bu yana kullanılan 'Dua et' etiketi bu kez Lahor için paylaşılıyor.

Pakistan'ın Lahor kentinde bir lunaparka düzenlenen ve 70'ten fazla kişinin ölümüne yol açan saldırının ardından sosyal medyada dayanışma ve destek mesajları paylaşıldı. Türkiye dahil pek çok ülke saldırıyı kınayarak Pakistan'la birlik içerisinde olduğunu söyledi.

Twiter kullanıcıları #PrayforPakistan (Pakistan için dua et) ve #PrayforLahore (Lahor için dua et) etiketleriyle binlerce mesaj paylaşıldı.

@diplo adlı kullanıcı msajında "Korkunç bir durtum. Sadece birkaç ay önce oradaydım. Çok güzel insanlarla harika zaman geçirmiştim" dedi.

Amerikan haber kanalı ABC'nin muhabiri Mairam Khan ise yine Twitter'dan paylaştığı mesajında Paris'teki Eyfel Kulesi'nin Pakistan bayrağı renklerinde ışıklandırıldığını aktardı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da paylaştığı yazılı mesajda "Lahor halkının bu acı gününde yanındayız" demişti.

Lahor saldırısına Türkiye'den de tepki geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Pakistan'ın Lahor şehrinde meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Saldırıda ölen Pakistanlılara Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. Pakistan Cumhurbaşkanı, dostum Memnun Hüseyin ve Pencap Eyaleti Başbakanı, kardeşim Navaz Şerif ile kardeş Pakistan halkına başsağlığı dileklerimi sunuyorum" dedi.

Twitter'daysa #Pakistan etkileti Türkiye'de trend haline gelirken, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nin basın ofisi Türkiye ve Pakistan bayraklarının iç içe geçmiş olduğu bir görseli paylaştı.

Image caption Washington Büyükelçiliği basın ofisinin mesajında "#Pakistan'daki anlamsız saldırının kurbanları ve acı çeken aileleri için yastayız, kalplerimiz buruk" deniyor.

Sosyal medyada paylaşılan bazı mesajlarda saldırının luaparkta gerçekleşmesi ve hayatını kaybedenler arasında çok sayıda çocuğun da bulunmasının trajedinin boyutunu artırdığı ifade ediliyor.

Bazı mesajlardaysa Pakistan saldırısına da Paris ve Belçika saldırılarının ardından gösterilen duyarlılığın gösterilmesi gerektiği vurgusu yer alıyor.

İlgili haberler