Erdoğan'dan Zarrab yorumu: Ülkemizi ilgilendirmiyor

Telif hakkı DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez İran asıllı iş adamı Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanmasını yorumladı.

ABD gezisi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Bu aslında ülkemizi ilgilendiren bir konu değil" dedi.

Erdoğan, "Varsa birşey, Rıza Bey'in avukatları da gerekli cevabı verecekler, onu savunacaklardır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, "Zarrab sorusuna" cevabında Fethullah Gülen Cemaati'ne yönelik sert eleştirilerini de sürdürdü.

'Kara paranın babaları Pensilvanya'da'

Erdoğan, "Kara paranın babaları Pensilvanya'da duruyor. Bunlara oradaki yetkili merciler uygulama yaptı mı?" diye sordu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Paralel devlet yapısının ABD'de birçok eğitim, öğretim kurumu var. Bu kurumlar içinde Amerika'nın charter schoolları var. Bunları en güzel şekilde söğüşlediler. Bunlar ufak rakamlar değil. Yüz milyon dolarları aşan rakamlar.

"Öncelikle bunlara yönelik bir adım atsınlar. Bir adım atmadılar. Bir kişi değil, iki kişi değil. Ki biz kendilerini bu konuda da uyardık, bu kişi ülkemizde de kara para aklamayı yaptığı gibi bu kişilerin koordine ettiği kişiler ülkemizde ya tutuklu ya da firarda."

Telif hakkı AFP

İran'a uygulanan uluslararası yaptırımları yasadışı yollardan delmekle suçlanan 33 yaşındaki Zarrab ilk kez Pazartesi günü New York'ta yargıç karşısına çıkacak.

'Obama ile görüşeceğim'

Erdoğan, ABD gezisi sırasında Başkan Barack Obama ile de ikili bir görüşme yapacağını ancak o görüşmenin katılacağı toplantının gündemi ile ilgili olacağını ve ne kadar süreceğini şu aşamada bilemeyeceğini söyledi.

Telif hakkı AFP

"Nükleer ve radyolojik terör" gündemiyle Washington'da 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne 52 ülkenin liderlerinin yanı sıra yanı sıra BM, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve Avrupa Birliği temsilcileri de katılacak.

İlgili haberler