iPhone şifresi kırıldı: Amerikalı yetkililer artık herhangi bir iPhone'a kolayca ulaşabilir mi?

Telif hakkı epa

Amerikan iç istihbaratı FBI ile ülkenin en büyük şirketlerinden Apple arasında altı haftadır süren hukuk mücadelesi, FBI'ın "Telefonu kırmayı başardık, yardıma gerek kalmadı" diyerek davasını geri çekmesiyle son buldu.

Ancak anlaşmazlığın temelindeki soru hala geçerli: FBI, Apple'ı bir numaralı ürünü iPhone'a ulaşmak için bir açık kapı bırakmaya zorlayabilir mi?

Gelecekte bu türden başka davalar da göreceğimiz, kanunun bekçilerinin teknoloji şirketlerine erişim baskısını sürdüreceği aşikar.

Peki şu anda vardığımız nokta, kullanıcılar açısından ne ifade ediyor?

En çok merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Amerikalı yetkililer artık herhangi bir iPhone'a kolayca ulaşabilir mi?

Hayır. Öncelikle farklı işletim sistemleri ve modeller arasında büyük farklar olabilir.

Birinde işe yarayan yöntem, diğerinde yaramayabilir, aynı güvenlik açığı sözkonusu olmayabilir.

FBI'ın ulaştığını açıkladığı San Bernardino saldırganı Rizwan Farook'un telefonu iPhone 5C modeldi ve iOS 9 işletim sistemini kullanıyordu.

İkincisi FBI, yöntemi konusunda ayrıntıya girmeden "San Bernardino saldırganının telefonundaki bazı bilgilere ulaşıldığını" bildirmekle yetindi.

Yani bilgilerin tamamına ulaşılmamış olabilir.

Telif hakkı AFP

Siber güvenlik uzmanı IOActive şirketinden uzmanlar, iPhone'daki verileri elde etmenin bir yolunun hafıza çiplerine asit ve lazerle müdahale ederek, çipteki kimlik bilgilerini ortaya çıkarıp kopyalamak olduğunu bildirmişti.

Böylece kopyalanan bilgiler, bir başka bilgisayarda şifre tahmini simulasyonlarında kullanılabilecekti.

Bu yöntemde şifre tahminleri orijinal telefon üzerinde denenmediğinden, aletin "Çok sayıda yanlış şifre girilirse tüm bilgileri imha et" fonksiyonu da tetiklenmemiyor.

Eğer gerçekten işe yaramışsa bu, uygulanması hiç de kolay olmayan, hatta telefondaki bilgilere zarar verme olasılığı fazlasıyla yüksek bir yöntem.

Buna karşılık FBI'a bu davada doğrudan yardım ettiği söylenen bir şirket olan Cellebrite, geçmişte şifreyi tahmin etmek yerine "bypass etme" yöntemini önermişti.

Ancak bu yöntemle de telefondaki bilgilerin hepsine değil de, sınırlı bir bölümüne ulaşılıyor olması mümkün.

Bir diğer nokta, Apple'ın iOS yazılımını geçenlerde yenileyerek, 9.3'ü piyasaya sürmüş olması.

Her yeni sürümde bazı güvenlik açıkları da kapatılıyor, ki Farook'un telefonuna erişim sağlayan açık bunlardan biri olabilir.

Tabii olmayadabilir.

San Bernardino saldırganı Rizwan Farook'un telefonuna nasıl ulaşıldı?

Her ne kadar Apple bunu acilen öğrenmek istese de, şu anda FBI'ı açıklama yapmaya mecbur edebilecek hiçbir şey yok.

Telif hakkı Reuters
Image caption Aralık ayında ABD'de 14 kişiyi öldüren Rizwan Farook ve eşinin örgüt bağlantıları olup olmadığı hala açıklığa kavuşturulamadı.

Apple'ın avukatları, eğer bu yöntemle elde edilen bilgiler gelecekte bir davada açıkça kullanılacaksa, yöntemin de açıklanması gerektiğini savunuyor.

Ama Amerikan yasaları "gizlilik koşuluyla" verilmiş bir bilginin kaynağının ve kimi istihbarat toplama yöntemlerinin sır olarak kalmasına olanak tanıyor.

Telefonumdaki bilgileri benden başka kimsenin asla okumamasını sağlamam mümkün mü?

iPhone'unuzu paramparça etmeyi ya da başka bir yöntemle kullanılmaz hale getirmeyi düşünmüyorsanız, sanırız hayır.

Fakat içindeki verilere ulaşımı güçleştirecek, şifrelenmiş (kriptolu) uygulamalar kullanmak mümkün.

Telif hakkı Thinkstock

Örneğin her seferinde şifreyle ulaşılan chat uygulamalarını...

Tabii yetkililer telefonunuza casus yazılım yerleştirmeyi başarmışsa, hiçbir yöntem işe yaramıyor, her adımınız kopyalanıyor.

Bu konudaki hukuk savaşı şimdi ne olacak?

Amerikan Adalet Bakanlığı'nın müfettişlerine yardım edilmesi talebiyle Apple'a yaklaşık bir düzine dava açtığı bildiriliyor.

Bunların en ünlülerinden biri, FBI'ın uyuşturucu satıcılığı suçunu kabul eden bir suçlunun iPhone'una yine de erişim istediği davaydı.

Telif hakkı AP

Brooklyn'de görülen bu davanın yargıcı, 300 yıllık bir yasayı kullanarak amacına ulaşmaya çalışan FBI'ı reddetti.

Bakanlık temyize gitti; temyizde ısrar edip etmeyeceği bilinmiyor.

Bu karar, San Bernardino saldırganı Rizwan Farook'un telefonuna erişimde kullanılan yöntemin bu davada da işe yarayıp yaramayacağına bağlı olabilir.

New York'taki davada iOS7 işletim sistemini kullanan bir iPhone 5s sözkonusuydu. San Bernardino'da ise savcılar daha modern bir sürüm, iOS9 kullanan bir iPhone 5C'ye ulaşmaya çalışıyordu.

İlgili haberler