Karaman'da cinsel istismar davası: Öğretmen ihraç edildi

Telif hakkı DHA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Karaman'da bazı çocuklara cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan öğretmeni meslekten ihraç etti.

54 yaşındaki M.B., Karaman'da vakıf ve derneklere ait olduğu öne sürülen evlerde barınan 10 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 5 Mart'ta tutuklanmıştı.

M.B. hakkında hazırlanan iddianame de Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

20 Nisan'da hakim karşısına çıkacak M.B.'nin 600 yılla yakın hapis cezası ile yargılanması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Karaman işinin asıl sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı'dır. Anayasa uyarınca çocukların istismarına karşı her türlü önlemi almakla sen (MEB) sorumlusun" demişti.

Ensar Vakfı müdahil olmak istiyor

Karaman'da bu ay başında yürütülen soruşturma ile ortaya çıkan iddialara göre, Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği'yle (KAİMDER) bağlantılı evlerde kalan öğrenciler, öğretmenlerden birinin sistematik taciz ve tecavüzüne maruz kaldılar.

Ensar Vakfı ise iddiaları reddetmiş ve davaya müdahil olma talebinde bulunmuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Cuma günü Manisa'da yaptığı konuşmada, "Çocuklarımıza yönelik istismara karşılık bu cani sapığın hak ettiği ceza ne yazık ki ceza kanunumuzda yok. Ama bütün milletimiz bilsin ki, bu caniye gereken cezanın verilmesi için bu davanın ve bu çocukların hukukunun takipçisi olacağız.” demişti.

Davutoğlu aynı konuşmada Ensar Vakfı'nı savunmuş, vakfın insanlığa ve Türkiye'ye hizmet ettiğini vurgulamış, "paralel yapının öncülüğünde kirli bir siyasi operasyon, kirli bir algı mühendisliği yürütülmek istendiğini" söylemişti.