Sur'daki kamulaştırma Danıştay'a taşındı

Telif hakkı AFP

Diyarbakır Barosu, sokağa çıkma yasağının kısmen sürdüğü Sur ilçesindeki "acele kamulaştırma" kararını yargıya taşıdı.

Baro, kararın yürütülmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'a dava açtı.

Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyen Baro Başkan Vekili Avukat Ahmet Özmen, kamulaştırma kararının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Özmen, "Karar, mülkiyet hakkını koruma altına alan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'na ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne açıkça aykırıdır" dedi.

Yurttaşların mülkiyet hakkının ihlal edildiğini vurgulayan Özmen, kamulaştırma kararı ile semtin demografik yapısının değiştirileceğini öne sürdü.

Karar alınırken halka, yerel yönetimlere, meslek ve sivil toplum örgütlerine danışılmadığını vurgulayan Özmen, "Sur'da yapılan askeri imardır" diye konuştu.

Yüksekdağ'dan 'Palmira' benzetmesi

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da bugün partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, AKP'nin "acele kamulaştırma" kararının bir yıkım planı olduğunu söyledi.

Telif hakkı DHA

Yüksekdağ, IŞİD eliyle Suriye'de tarihi kent Palmira'da gerçekleştirilmek istenen yıkımın bir benzerinin Sur'da da yapılmak istendiğini belirtti.

'Yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor'

Bakanlar Kurulu 21 Mart 2016 tarihinde aldığı kararla Sur'da 16 ve Yenişehir ilçesinde 2 olmak üzere toplam 18 mahallede 6 bin 642 parsel için "acele kamulaştırma" kararı almıştı.

Diyarbakır Barosu'nun verilerine göre kamulaştırmaya tabi tutulan mahallelerde yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Sur ve Cizre’nin bütün tarihsel ve kültürel varlığınının korunacağını söylemişti.

Kurtulmuş, "Sur’da 3 bine yakın kişi, Cizre’de de 1200 kişi istihdam edilecek" demişti.

İlgili haberler