Akademisyen Meral Camcı da tutuklandı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Barış için Akademisyenler inisiyatifi tarafından hazırlanan "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atan akademisyen Meral Camcı, İstanbul'da çıkarıldığı nöbetçi mahkemenin kararıyla tutuklandı.

Terör örgütü propagandası yapmakla suçlanan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı ifadesinde şunları söyledi:

"Benim için her iki metnin de tek amacı, barış sürecinin tesisinin ivedilikle sağlanmasıdır. Vatandaş ve akademisyen olarak, bana düşen söz söyleme görevini ve sözümün arkasında durma ve takip görevini yapacağımı söylerim. Bu bir suç değildir. Eleştirileri dile getirmek suç değildir. İfade özgürlüğümü kullandığımı düşünüyorum" dedi.

'Alenen terör örgütü propagandası'

Ancak hakimin verdiği tutuklama kararında, "PKK/KCK Terör Örgütü Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat’ın örgüt güdümündeki medya aracılığıyla 22 Aralık 2015’te şüphelilere talimat mahiyetinde 'Aydın ve demokratik çevreler özyönetimlere sahip çıksın' şeklinde açıklama yaptığı, 11 Ocak 2016’da şüphelinin de içinde bulunduğu 1.128 akademisyen tarafından 'Bu suça ortak olmayacağız' şeklinde destek bildirisi yayınlandığı, yayınlanan bildiri içeriğinden de sözde barış bildirisinin PKK/KCK Terör Örgütü’nün alenen propagandası mahiyetinde olduğu" savunuldu.

Camcı hakkında bildiriye imza attığı için daha önce tutuklanan üç akademisyenle beraber yakalama kararı çıkartılmıştı.

Barış için Akademisyenler inisiyatifi Ocak ayında, "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bir metin yayımlamış, eleştirilerin ardından yeniden imzaya açılan bildiriye imza atan akemisyenlerin sayısı artmıştı.

Bu metinde güvenlik güçlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki operasyonları eleştiriliyor ve "devletin vatandaşlarına şiddet uyguladığı" belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri bildiriye sert tepki göstermişlerdi.

İmza metninin yayımlanmasından sonra bazı kamu ve vakıf üniversitelerinde imzacı akademisyenler hakkında soruşturmalar açıldı.

Bazı üniversiteler akademisyenler hakkında işten çıkarma ve uzaklaştırma kararları aldı.

İlgili haberler