Diyarbakır'da saldırı: 7 polis hayatını kaybetti

Telif hakkı DHA

Diyarbakır'da, Şanlıurfa karayolu üzerindeki Otogar Mevkii'nde polis servis aracını hedef alan saldırıda yedi polis hayatını kaybetti.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 13'ü polis ve 14'ü sivil olmak üzere 27 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Yaralılardan bir sivil ile bir polisin durumlarının da ağır olduğunu söyleyen Yılmaz, saldırı ile ilgili şu yorumu yaptı:

"Milletimize yapılan bir saldırıdır. Ankara'da yaşanan saldırıdan bir farkı yoktur. Biz burada Diyarbakır'ın yeniden inşaasını konuşmak için toplanmışkken birileri de Diyarbakır'ı yıkmak istiyor. Bir kez daha buradan kınıyorum, şehitlerimize Allah'tan rahmet ediyorum" dedi.

Yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla başta Diyarbakır Asker Hastanesi olmak üzere kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı ve tedavi altına alındı.

TSİ 17.00 sıralarında, merkez Bağlar İlçesi'nin kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Bağcılar Mahallesi'nde, yol kenarındaki bomba yüklü bir araç uzaktan kumanda ile infilak ettirildi.

Diyarbakır'a başka illerden takviye olarak gelen polisleri taşıyan Çevik Kuvvet'e ait zırhlı araçta, özel harekat polislerinin bulunduğu bildiriliyor.

Telif hakkı Kadir Konuksever
Image caption Patlamanın olduğu mahalle kentin sakin olarak bilinen bölgelerinden Fotoğraf: @kadirkonuksever

Helikopter destekli operasyon

Patlamanın şiddetiyle Şehirlerarası Otobüs Terminali ve çevredeki çok sayıda binanın camları kırıldı, bazı araçlarda hasar meydana geldi.

Saldırının düzenlendiği bölge polis ekipleri tarafından güvenlik şeridi ile kapatıldı.

Çok sayıda polisin de sevk edildiği bölgede, helikopter destekli geniş çaplı bir operasyon başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üç gün önce yaptığı açııklamada Temmuz ayından bu yana süren operasynlarda 215'i asker, 133'ü polis, 7'si korucu olmak üzere 355 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 359 PKK'lının da öldürüldüğünü açıklamıştı.

Davutoğlu: Diyarbakır ve Sur bizim onurumuzdur

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yarın Diyarbakır'ın Sur ilçesine giderek incelemelerde bulunacak.

Davutoğlu bu akşam televizyonlarda yayınlanan "Yeni Türkiye Yolunda" adlı ulusa sesleniş konuşmasında, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Başbakan Diyarbakır gezisi ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Kim ne derse desin, her an yüreğimizin en mutena köşesinde olan Diyarbakırımıza kavuşacağız, tekrar kavuşacağız. Ulu Cami’ye gideceğiz. Hain odakların büyük tahribat verdiği Fatih Paşa Camisi'ni göreceğiz. Dört Ayaklı Minare'de kültürümüzün izlerini süreceğiz. Hazreti Süleyman’ın huzuruna varacağız.

"Bakınız, Sur yukarıdan bakıldığında bir yürek şeklindedir, bir kalp şeklindedir. Aslında bir simgedir bu, Diyarbakır Sur içiyle yüreğimizin ta derunundadır. Diyarbakır ve Sur bizim onurumuzdur, bizim şerefimizdir ve mutlaka korunacaktır. Buradan bu vesileyle bütün vatandaşlarımıza teröre karşı gösterdikleri direnç dolayısıyla bir kez daha teşekkür ediyorum."

İlgili haberler