2022 Dünya Kupası: 'Katar zorla işçi çalıştırıyor'

Telif hakkı AP
Image caption Af Örgütü Katar hükümetinin işçilerin haklarını korumak için yeteri kadar çaba göstermediği görüşünde.

Uluslararası Af Örgütü, Katar'ı 2022 Dünya Kupası stadyumu inşaatında 'zorla işçi çalıştırmakla' suçladı.

Af Örgütü, Khalifa International stadyumunda çalışan göçmen işçilerin sağlıksız koşullarda barınmaya zorlandığını, ücretlerini zamanında alamadıklarını ve pasaportlarına el konulduğunu bildirdi.

Örgüt, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA'yı da "Turnuvanın insan hakları ihlalleri üzerine inşa edilmesini önlemekte neredeyse tamamen başarısızlığa uğramakla" suçladı.

Katar ise suçlamalardan kaygı duyduğunu ve durumu soruşturacağını söylüyor.

Telif hakkı
Image caption FIFA turnuva hazırlıklarında insan haklarına saygı gösterilmesi konusunda sorumluluğu olduğunu kabul ediyor, ancak ev sahibi ülkenin 'tüm sosyal sorunlarını da çözemeyeceğini' söylüyor.

Göçmen işçilerin durumunun kendileri için en öncelikli konulardan biri olduğunu belirten Katar hükümeti, ülkedeki çalışma yasalarında reform yapmaya kararlı olduğunu ifade etti.

Katar geçen yıl da göçmen işçilerin işverenin izni olmadan iş değiştirmesini veya ülkeden ayrılmasını önleyen taşeronluk sistemini değiştirme vaadinde bulunmuştu.

Ancak Uluslararası Af Örgütü'ne göre çalışma yasalarında yapılan değişiklikler büyük bir fark yaratacak güçte değil.

Çoğu Güney Asya'dan gelen 231 işçi ile görüşen Af Örgütü, konuştukları her işçiden farklı bir insan hakkı ihlali duyduklarını kaydetti.

Telif hakkı AFP
Image caption Af Örgütü'ne göre, Dünya Kupası inşaatlarında çalışan işçilerin sayısı gelecek iki yıl içinde yaklaşık 36 bine yükselecek.

Af Örgütü, bazı göçmen işçilerin Katar'da işe girmek için iş bulma kurumlarına 4 bin 300 dolara kadar para ödemek zorunda kaldıklarını, yapılacak iş veya verilecek ücret hakkında aldatıldıklarını ve şikayet etmemeleri için tehdit edildiklerini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, inşaatlar daha da çoğalmadan FIFA'nın Katar'daki çalışma koşullarını denetlemesini ve Katar'ın bu konuda kapsamlı bir reform planı yayınlamasını sağlamasını istiyor.

İlgili haberler