Mimar Zaha Hadid hayatını kaybetti

Telif hakkı PA

Dünyanın en ünlü mimarlarından, Bağdat doğumlu Zaha Hadid hayatını kaybetti.

Dünyanın çeşitli yerlerinde ödül kazanan pekçok projeye imza atan Hadid, Türkiye'de de yoğun tartışmaların ardından geçen yıl İstanbul Belediye Meclisi'nde kabul edilen İstanbul Kartal kentsel dönüşüm projesinin de tasarımını yapmıştı.

Image caption Hadid, Kartal sanayi bölgesinde iş alanları projesini tasarlamıştı

Irak kökenli mimarın Miami'de bronşit tedavisi gördüğü hastanede geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Britanya Mimarları Kraliyet Enstitüsü'nün altın madalyasına değer görülen ilk kadın mimar olan Hadid, Hong Kong, Almanya ve Azerbaycan'da da tasarımlar yapmıştı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İngiltere'nin en saygın mimarlık ödüllerinden Riba Striling ödülünü de kazanan Hadid, Londra'daki Serpentine Sackler Galerisi, Glasgow'daki Riverside Müzesi ve Guangzhou Opera Binası'nın da tasarımlarını yapmıştı.

Bağdat'da doğan Hadid, Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde matematik eğitimi aldıktan sonra Londra'da Mimarlar Derneği'nde mimarlık kariyerine başladı.

1979 yılında kendi şirketini kuran Hadid'in en bilinen tasarımlarından biri dalgayı andıran Londra Olimpiyat Parkı'nda dalgayı andıran Aquatic Centre.

Telif hakkı Conselho Esportivo do Japao

Olimpiyatlar ve Paralimpiyatların ardından tesis 2014 yılında halkın kullanımına açıldı.

Hadid, 2022 yılında Dünya Kupası finallerinin oynanacağı Katar'daki stadyumlardan birinin de tasarımı yapmıştı.

Hadid'in 2020 Tokyo Olimpiyatları için fütüristik tarzda tasarladığı Olimpiyat Stadı projesi ise, maliyeti nedeniyle, ortadan kaldırıldı ve yerine daha az maliyetli bir projeyle devam etme kararı alındı.

İlgili haberler