Obama'dan nükleer 'terör' saldırısı uyarısı

Telif hakkı Reuters

ABD Başkanı Barack Obama, 'teröristlerin' dünyada bir nükleer saldırı düzenlemesi ihtimaline dair gerçek bir tehdidin var olduğunu söyledi.

Obama, 'böyle bir saldırının dünyayı değiştireceğini' belirtti.

Obama, Washington'da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zrivesi'nde dünyanın, 'nükleer terörizmi' önlemek için somut önlemler aldığını belirtti.

ABD lideri, bununla birlikte, IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) nükleer silah elde etmesinin 'küresel güvenliğe yönelik en büyük tehditlerden biri olacağını' söyledi.

Zirvede 50'den fazla ülke temsil edildi.

Telif hakkı AP

Dünya liderleri zirvede, Kuzey Kore'nin nükleer programı ve Rusya'nın zirveye katılmamasıyla ilgili kaygılarını dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirveye katılmayı reddederken Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif ise Lahor'daki bombalı saldırı ardından katılım programını iptal etti.

İki ülke de nükleer silahlara sahip.

Obama, nükleer silahların dünyanın farkı yerlerinde varlığının sonlanması konusunda önemli başarılar elde edildiğini söyledi ve bu konuda Güney Amerika'yı örnek verdi.

Telif hakkı AP

Bunun, Orta Avrupa ve Güney Doğu Asya'daysa bu yılın sonunda gerçekleştirmesinin beklendiğini belirtti.

Obama, nükleer silahsızlanma için en fazla mücadele edilecek yerlerinse Hint Yarımadası ile Kore Yarımadası olduğunu belirtti.

ABD lideri, Batı'nın İran'la vardığı nükleer anlaşmayı ise övdü.