Azerbaycan: Dağlık Karabağ'da 3 asker daha hayatını kaybetti

Telif hakkı AFP

Azerbaycan savunma bakanlığı, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalarda son 24 saat içinde üç askerin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bakanlıktan bu sabah yapılan açıklamada, Azerbaycan hükümetinin tek taraflı ateşkes ilanına rağmen bölgedeki ayrılıkçıların Azerbaycan mevzilerini ve sınırdaki köyleri top atışına tuttuğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca Azerbaycan ordusunun, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında devam eden çatışmalarda, Ermeni güçlerin komuta karargahını imha ettiği, "çok sayıda albay ve generalin yok edildiği" bildirildi.

Ermenistan savunma bakanlığı ise Azerbaycan tanklarının tahrip edildiğini açıkladı.

Dağlık Karabağ, 1994'ten bu yana uluslararası hukuka aykırı şekilde bölgedeki etnik Ermenilerin ve Ermenistan ordusunun işgali altında bulunuyor.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında 1980'lerin sonlarında başlayan çatışmalar, 1991'de Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından savaşa dönüşmüştü.

Savaş 1994'te sona ermiş, ancak bölgenin statüsü konusunda anlaşmaya varılamamıştı.

Cumartesi günü bölgede yeniden alevlenen çatışmalarda, bir çocuk ile iki taraftan 30 askerin öldüğü bildirildi.

Telif hakkı EPA

İki ülke de birbirini, çatışmaları başlatmakla suçluyor.

Azerbaycan dün tek taraflı ateşkes ilan etmiş, Dağlık Karabağ'daki Ermeniler ise mevzilerine yönelik saldırıların durmadığını iddia etmişti.

Rusya, İran ve Batılı ülkeler de taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

Telif hakkı Getty

Türkiye'den Azerbaycan'a taziye

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu da çatışmalarda ölen askerler için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e taziye dileklerini iletti.

Davutoğlu, "Türkiye’nin Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve uluslararası tanınmış sınırları temelinde çözüme kavuşturulması yönünde her türlü desteği sağlamaya ve haklı davasında tüm imkanlarıyla Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğini" söyledi.

İlgili haberler