Türkiye-AB anlaşması kapsamında ilk göçmen kafilesi Dikili'de

Telif hakkı DHA

Türkiye'nin göçmen krizinin çözümü için Avrupa Birliği'yle (AB) vardığı anlaşma bugünden itibaren uygulanmaya başlandı.

Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan kalkan ve toplam 202 göçmeni taşıyan üç feribot İzmir'in Dikili ilçesine vardı.

Dikili Limanı'na demir atan feribotlara, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı botlar ve helikopterler eşlik etti.

Telif hakkı EPA

Çoğu Pakistan uyruklu göçmenler, limanda hazırlanan alana alındı.

Güvenlik önlemlerinin artırıldığı bölgede İzmir'den 112 Acil Servis ambulansları, çevik kuvvet ekipleri, TOMA ve zırhlı araçlar hazır bekletildi.

Göçmenlerin Yunanistan'dan Türkiye'ye iadesine başlanırken, Türkiye'den bir grup göçmen de Almanya'ya gönderildi.

Alman bir yetkili, aralarında çocukların da olduğu 16 sığınmacının ülkenin kuzeyindeki Hanover kentinde bir mülteci merkezine yerleştirileceğini açıkladı.

Bu kişilerin artık Almanya'da yaşayacaklarını sadece bir hafta önce öğrendikleri bildirildi.

Suriyeli göçmenlerden oluşan ikinci bir grup da günü ilerleyen saatlerinde Almanya'ya gönderilecek.

Suriyeliler Osmaniye'ye gönderilecek

Habertürk televizyonuna konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, anlaşma kapsamında gelecek Suriyelilerin Osmaniye'ye gönderileceklerini söyledi.

Bozkır, "Diğer ülke vatandaşları önce Kırklareli'ye, gerekli işlemler sonrasında da ülkelerine gönderilecek" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala da daha önce bugün 500 göçmenin gelişi için gerekli hazırlıkların tamamlandığını söylemiş ve "Yunan yetkililerle temas halindeyiz. 500 kişiyi alabileceğimizi söyledik. Şu ana kadar bize 400 isim verdiler" demişti.

Telif hakkı AFP

Sınır 72 bin Suriyeli

AB ve Türkiye arasında varılan anlaşma kapsamında 20 Mart tarihinden sonra Yunan adalarına giden her göçmen Türkiye'ye iade edilecek. AB ülkeleri ise Türkiye'ye gönderilen her bir Suriyeli karşılığında, Türkiye'deki mülteci kamplarında kalan bir Suriyeliyi kabul edecek. AB'nin alacağı Suriyeli sayısı için azami sayı 72 bin olarak belirlenmişti.

Yunan devlet haber ajansı ANA, bugünden itibaren gelecek 3 gün içerisinde her gün yaklaşık 250 Bangladeşli, Pakistanlı, Sri Lankalı ve Afrika ülkelerindengöçmenalerin Türkiye'ye iade edileceğini yazdı.

BM'nin endişeleri sürüyor

Anlaşmanın yasal temeli konusunda Birleşmiş Milletler'in (BM) hala kuşkuları var.

Telif hakkı Reuters
Image caption BM'nin uluslararası göç özel temsilcisi Peter Sutherland, Yunanistan'dan Türkiye'ye göçmen nakilleri konusunda hala soru işaretleri bulunduğunu belirtiyor.

BM'nin uluslararası göç özel temsilcisi Peter Sutherland, "Göçmen nakillerinin nasıl gerçekleşeceğini bilemiyoruz. Ancak eğer iltica başvurusu hakkı tanınmadan kitlesel bir sınır dışı etme eylemi gerçekleştirilirse bu tamamen yasalara aykırı olur" diye konuştu.

Yunanistan mülteci koordinasyon masası sözcüsü Yorgos Kritsis ise bugün Türkiye'ye gönderilecek olan kişilerin iltica başvurusunda bulunmadığını aktardı.

Fransız haber ajansı AFP ise Yunan adalarına gelen çok sayıda göçmenin kendilerine hiçbir şekilde iltica başvurusu imkanının tanınmadığını ifade ediyor.

Sakız Adası'nda ajansa konuşan Suriyeli bir mühendis olan Anas el Bekir, 19 Mart'ta Yunanistan'a gelmiş olmasına rağmen polisin ülkeye girişini 20 Mart olarak kaydettiğini söylüyor.

El Bekir, "Bize o gün bilgisayar sisteminin çalışmadığını söylüyorlar" diyor.

İlgili haberler