Bozdağ'dan 'kimlik bilgileri' açıklaması: Yasal işlem yapılacak

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaklaşık 50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgilerinin internette paylaşılması ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Ankara'da gazetecilere konuşan Bozdağ, "Nereden sızdı, nasıl sızdı bilmiyorum. Rakamlara baktığınız zaman Türkiye'deki seçmen sayısına yakın bir rakam" dedi.

Bozdağ, Yüksek Seçim Kurulu'nun seçmenlere ilişkin bilgileri partilerle de paylaştığını belirtti.

Adalet Bakanı, "Geçmişte, 2010’da olan olay gibi bir olayın yaşanmaması için gereken tedbirler alınacaktır. Bu konuyla ilgili de sorumlular hakkında gereken yasal işlemler yapılacaktır" dedi.

Bozdağ'ın açıklamasından kısa bir süre sonra da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre soruşturma, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" başlıklı 136. ve "Bilişim sistemine girme" başlıklı 243. maddeleri kapsamında yürütülecek.

Görevlendirilen cumhuriyet savcısı, ilk aşamada yayınlanan bilgilere sahip İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile YSK'yla temas kuracak.

Davutoğlu: Ciddiyetle ele alıyoruz

Konuyla ilgili gelişmeler, Finlandiya gezisi sırasında Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da soruldu.

Başbakan Davutoğlu; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Bakanlar Kurulu'nu bilgilendirdiğini, konuyu ciddiyetle ele aldıklarını söyledi.

Davutoğlu, "Bütün vatandaşlar gerekli tedbirlerin alındığından emin olmalı. Bilgilerin korunması için gerekli tedbirleri alacağız" dedi.

Amerikan Associated Press haber ajansı, bilgisayar korsanları tarafından internete yüklenen bir veri tabanının, 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerini içerdiğini iddia etmişti.

Telif hakkı Thinkstock

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise "Bu çok eski bir haber...Şu an ortaya çıkan haberlerin güncel bir değeri yok. Bu, bildiğimiz bir konudur, geçmişte yaşanmış bir hadisedir" demişti.

'Kimlik bilgileri yeni kanunla korunacak'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise gazetecilere yaptığı açıklamada Binali Yıldırım'ın sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Türkiye'nin kişisel verilerin korunmasına anayasada da yer verdiğini hatırlatan Bozdağ, "Kişisel verilerin el değiştirilmesi, paylaşılması temelde yasaklandı. Bunu ihlal edenlerle ilgili ceza yaptırımları arttırıldı" dedi.

Bozdağ ayrıca 2-3 gün içinde Resmi Gazete'de yayınlanması beklenen yeni kanun ile birlikte kimlik bilgilerinin güçlü bir şekilde korunacağını söyledi.

İlgili haberler